تفاوت مغز زنان و مردان چگونه است؟
کد خبر: ١٦٤٢٣٤ تاریخ انتشار: ٣٠ تير ١٤٠١ - ١٢:١٤
صفحه نخست » آخرین اخبار
تفاوت مغز زنان و مردان چگونه است؟

علی صدرا، مدرس مهارت‌های زندگی مهمان امروز برنامه صبح پارسی شبکه جام جم بود. وی در این برنامه از ملزومات ارتباط درست بین زوجین صحبت کرد و از اهمیت آگاهی، یادگیری و برنامه‌ریزی گفت.

وی در ادامه به تفاوت تفکر بانوان و آقایان پرداخت و راه‌های آگاهی از این ویژگی‌ها را مطرح کرد.

مدرس مهارت‌های زندگی گفت: زندگی مانند هر چیز دیگری نیاز به یادگیری دارد و می‌تواند بین دو وضعیت سفید و سیاه باشد. زندگی نمی‌تواند کاملا سیاه یا سفید باشد اما اگر کسی بخواهد زندگی خود را به سمت سفیدی بیشتر هدایت کند باید ملزومات اصلی زندگی را بیاموزد. 

صدرا ادامه داد: هر فردی برای اصلاح وضعیت سیاه زندگی خود باید به سه کلمه آموزش، آگاهی و برنامه‌ریزی توجه کند. زوج‌ها باید این سه کلمه را بسیار جدی گرفته و دائما در حال یادگیری باشند. آگاهی افراد از ویژگی‌ها و تفاوت‌های همسر باعث می‌شود ارتباطات صمیمی‌تری بین زوجین شکل بگیرد. 

وی افزود: به طور کلی بانوان از ارتباط دو نیم‌کره مغزی بیشتری برخوردار هستند و این امر در آقایان کمتر است؛ به دنبال این مسئله بانوان همچنین تمایل دارند در محل امن زندگی خود، یعنی خانه و در کنار خانواده، از نیم‌کره راست خود که مربوط به احساسات می‌شود استفاده کنند. تغییر طرز تفکر از نیم‌کره چپ به نیم‌کره راست برای بانوان به سرعت اتفاق می‌افتد اما در مقابل این امر برای آقایان زمان بیشتری می‌برد.

وی افزود: اگر بانوان از این امر آگاه باشند از رفتارهای منطقی و غیر احساسی همسر خود در ابتدای ارتباط هر روز دلخور نمی‌شوند. همچنین آقایانی که درباره این ویژگی خود اطلاع دارند می‌توانند به تغییر طرز تفکر خود از نیم کره چپ به راست کمک کنند و سرعت آن را بالا ببرند. 

صدرا اظهار داشت: آموزش می‌تواند افراد را در مقابله با برخی رفتارها مانند عصبانیت و اضطراب مقاوم‌تر کند. برای مثال در تمرین ۴۷۸ افراد باید چهار ثانیه نفس خود را به داخل بکشند، هفت ثانیه آن را در سینه خود حبس کنند و سپس طی مدت هشت ثانیه آن را خارج کنند. این تمرین با یادگیری و آموزش به دست می‌آید و با آگاهی تفاوت دارد.  

مدرس مهارت‌های زندگی گفت: برای برنامه‌ریزی نیز افراد باید کارهای خود را به دو دسته کارهای مهم و غیر مهم تقسیم کنند. این دو هرکدام یا فوری هستند و یا غیر فوری به حساب می‌آیند. اگر کاری مهم و فوری است باید سریعا انجام شود و اگر غیر مهم و غیر فوری است باید از لیست کارها حذف شود. 

وی ادامه داد: افراد در ارتباط با خانواده همسر باید ابتدا رابطه خوبی با همسر خود داشته باشند. در ادامه باید افراد باید ارتباط مستقیم داشته باشند؛ چرا که رفتارهای غیر مستقیم باعث سوءبرداشت و سوءتفاهم می‌شود. در سومین مرحله افراد باید از اضافه کردن فرزندان خود به مشکلات خانوادگی خودداری کنند و آنها را در درگیری‌ها وارد نکنند.

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | ارتباط با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه