2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

آیا امام موافق تفکیک جنسیتی بود؟!
کد خبر: ٧١٩٩٨ تاریخ انتشار: ٠٤ آذر ١٣٩٤ - ١٥:٠٧
مقالات و تصاویر ارسالی » مطلب ویژه
آیا امام موافق تفکیک جنسیتی بود؟!

ش.صالحی-دانشگاه شهید عباسپور

 

 

پس از به ثمر رسیدن انقلاب شکوهمند اسلامی ، مسئله اختلاط در دانشگاهها ، همواره بحثی داغ بوده است که گاها تبدیل به دستمایه ای برای کشمکش های سیاسی گردیده است.حال که چندی است بحثهای پیرامون این مسئله دوباره بر سر زبان ها افتاده است ، لازم دیدیم تا اندکی به این مقوله مهم بپردازیم.

تقریبا از دیدگاه همه علما و فلاسفه غربی و شرقی و اسلامی و... غریزه جنسی ، به عنوان یکی از غرایز مهم انسان شناخته شده است و منطق و سخن همه آنان ، وجود جاذبه شدید جنسی را بین جنس های مخالف ، به شدت تایید می کند. این جاذبه باعث بوجود آمدن یکی از بزرگترین مشکلات در فضای مختلط تحصیلی می شود. یکی از بهترین راه ها برای حل این مشکل ، از بین بردن فضای جنسی در دانشگاههاست. برای از بین بردن این فضای جنسی هم ، یکی از راهکارها ، اجرای طرح تفکیک جنسیتی است، طرحی که مزایای زیادی دارد.

یکی از مزایای این طرح، بوجود آمدن آرامش خاطر بین دانشجویان است. حقیقت این است که جدا بودن جنس های مختلف از هم ، تمدد اعصاب و آرامش را در پی دارد و باعث تمرکز بهتر افراد روی زندگی خود می شود و نتیجه نیز آن است که زندگی جوانان کمتر دستخوش هیجانات زودگذر می گردد.اجرای این طرح تاثیر زیادی در کاهش فساد و بی بند وباری در جامعه خواهد داشت. این طرح باعث می شود که زنان بدانند که وظیفه اصلی آنان مادری کردن و خانواده داری است. این امر باعث می شود تا توقع افراد از همسر فعلی یا آینده خود کمتر شود. برای درک بهتر این موضوع می توانید مقایسه کوچکی را بین زوجهای قدیمی ( شبیه پدر و مادر خودمان) و زوجهای مدرن و امروزی ترتیب دهید. با مقایسه کوچکی بین سبک زندگی های این دو نمونه مطمئنا سبک زندگی مورد اول را خواهید پسندید.

نکته دیگری که در این مقوله حائز اهمیت است ، آن است که بر خلاف نظر منتقدان، تفکیک جنسیتی بحثی نیست که مختص ایران و اسلام باشد بلکه در همه فرهنگ ها این موضوع با شدتهای مختلف و به شکلهای متفاوتی وجود دارد. برای مثال در همه بازی های ورزشی می توان تفکیک جنسیتی را به خوبی مشاهده کرد. اساسا در هیچ مسابقه ای مردان و زنان با یکدیگر رقابت نمی کنند. چون اساسا از لحاظ فیزیکی و توان بدنی با یکدیگر متفاوت هستند. حال جای سوال است که چرا ماده خوک های فمینیست به برگزاری این مسابقات اعتراضی نمی کنند ، حال آن که در هر جای دیگر که به ضرر آن هاست ، لب به اعتراض می گشایند و در هر کجا که به نفعشان است ، سکوت را بر هر عکس العملی ترجیح می دهند. (مثال بارز آن بحث سربازی رفتن است.) نتیجه آن که تفکیک جنسیتی در همه فرهنگ ها وجود دارد و در ایران ما نیز باید متناسب با فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی مان باشد.

حال که اجمالا به بررسی برخی مزایای این طرح پرداختیم ، لازم است کمی هم به نقدهای پیرامون آن بپردازیم و به برخی از آنها پاسخ گوییم.

برخی اعتقاد دارند که بنیانگذار کبیر انقلاب ، حضرت امام روح ا... (ره) ، با اجرای این طرح مخالف بوده اند. در این خصوص باید به فضا و جو دانشگاهها در دهه شصت و بحبوحه جنگ تحمیلی توجه داشت . نکته ای که واضح به نظر می رسد آن است که شرایط دانشگاهها و وضع عفاف و حجاب و حیا در آن دوران ، با امروز قابل مقایسه نیست . دکر این نکته نیز قابل توجه است که امروز بسیاری از مراجع عظام تقلید و علما نظیر آیات عظام مکارم شیرازی ، سبحانی ، جوادی آملی ، مصباح یزدی و جنتی (حفظهم ا...) از اجرای این طرح حمایت و پشتیبانی نموده اند.

نقد دیگری که به طرح تفکیک جنسیتی وارد می شود آن است که  این طرح موجب کاهش ازدواج دانشجویی می گردد . حال آن که مطابق آمار ریاست دانشگاه الزهرا (س) ، تعداد ازدواج دانشجویی در این دانشگاه حدود 2 برابر تعداد آن در دانشگاه تهران بوده است و این در حالیست که جمعیت این دو دانشگاه با یکدیگر قابل مقایسه نیست.

نکته آخری که باید مورد توجه قرار گیرد ، تجربه موفق اجرای این طرح در برخی دانشگاههای کشور است. دانشگاههای همچون امام صادق (ع) ، الزهرا (س) ، امام حسین (ع) و... نکته قابل توجه سطح بالای علمی این دانشگاههاست. دانشگاه امام صادق (س) سالهاست که تبدیل به مرکز بزرگ تربیت نیروی انسانی در حوزه های مدیریت کشور شده است و توانسته در این زمینه حتی از دانشگاه تهران نیز سبقت بگیرد و نیروهای تربیت شده در این دانشگاه توانسته اند خود را در عرصه مدیریت کشور به اثبات برسانند. دانشگاه امام حسین (ع) نیز توانایی خود را در تربیت نیروهای متعهد و متخصص در عرصه های مهندسی و فنی بارها نشان داده است و اجرای پروژه های بزرگ مهندسی و فنی در کشور توسط فارغ التحصیلان این دانشگاه، خود گواهی بر این مدعاست.

 

در پایان امیدوارم که مسئولان محترم با کمی خداترسی و دل و جرئت تن به این کار دهند تا حاصل آن را در آینده ای نه چندان دور در عرصه های کلان مدیریتی و مهندسی در کشور شاهد باشیم.


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه