2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

عدم نظارت بانک مرکزی عامل هیجانی شدن بازار ارز
کد خبر: ١٥٥٩٢٧ تاریخ انتشار: ٢٥ بهمن ١٣٩٦ - ١٠:٤٨
صفحه نخست » مطالب وسط
عدم نظارت بانک مرکزی عامل هیجانی شدن بازار ارز

همه کارشناسان و منقدین بانک مرکزی به این نکته واقفند که بخشی از التهاب بازار به خاطر تحریم هاست اما نکته مهم تر از تحریم ها ، عدم نظارت سیستمی و اصولی بانک در بازار ارز است

 
گروه اقتصادی صابرنیوز: بازار ارز چندی است پر تلاطم است و آقایان مسئول نیز فقط صحبت هایی می کنند که بیشتر عامل تشدید التهاب این بازار می شوند .
 
حسن روحانی در مصاحبه تلویزیونی اش خطاب به مردم گفت:مردم باید بدانند درآمد ارزی کشور از مخارج ارزی به مراتب بیشتر است و سال آینده درآمد ارزی بیشتر خواهد بود.و یا  نوبخت درباره آشفتگی بازار ارز و افزایش قیمت دلار در جمع خبرنگاران گفت: "بازار پول در اختیار بانک‌هاست و سپرده‌ها تقلیل نکرده است، کار بانک مرکزی نظارت است و اعطا سپرده آن قانونی است. این تلاطم برای دولت قابل قبول‌ نیست. بانک مرکزی برنامه‌هایی دارد که به زودی اجرا خواهد شد. از ملت می‌خواهیم به کشورمان کمک کنند و برای وارد شدن به بازار ارز هول نزنند، خبر دارم که قیمت ارز حتما به جایگاه حقیقی خود بازخواهد گشت." و یا  محمد نهاوندیان معاون اقتصادی رئیس جمهور هم به گرانی های دلار واکنش نشان داده و گفته: "این حرف که دولت خود بدنبال افزایش نرخ ارز است، حتما نادرست است. در نوسانات ارزی، خیلی مهم است که عامل این نوسانات از جنس اقتصادی است یا روانی و سیاسی است؟"
 
و دیگر مسئولین دولتی نیز هرکدام به نوبه خود صحبت هایی در خصوص گرانی دلار کرده اند اما در همه اینها وجه اشتراکی وجود دارد و آن رفع مسئولیت از علت های گرانی ارز و قبول نکردن سیاست های اشتباه در بازار ارز است .
 
اینکه مسئولین در پاسخ به علت التهاب بازار ارز می گویند که مسئله بیشتر هیجانی و روانی است بسیار کلیشه ای و این سخنان از فضای کارشناسی و مدیرتی کاملاً دور است و افکار عمومی هم این مصاحبه برای شان قابل قبول نمی تواند باشد.
 
اما کسی نمی گوید که چرا بازار اینگونه شده است 
 
بانک مرکزی که طبق ماده 11 قانون پولی مالی کشور مصوب سال 1351 متولی تنظیم سیاست های پولی و مالی کشور است و باید سیاست هایی در این بازار اتخاذ کند که حافظ ارزش پول ملی و همچنین جلوگیری از التهاب بازار شود وقتی که این سازمان به خوبی در اجرای وظیفه فانونی اش عمل نمی کند کاملاً مشخص است که بازار هیجانی و ملتهب می شود .
 
در جایی که صرافی های غیر مجاز و دلالان ارز فردایی به عنوان دو مولفه ای که عامل هیجانی شدن بازار ارز هستند بدون دغدغه در حال فعالیت هستند و متاسفانه بانک مرکزی نظارتی بر عملکرد آنها ندارد مطمناً نتیجه اش همین است که اکنون شاهد هستیم .
 
 
بانک مرکزی که بنا به گزارش های میدانی خبرنگار صابرنیوز امسال میزان تزریق ارز مداخله ای نسبت به سال های گذشته را چندین برابر ارز در بازار تزریق کرده تا بتواند قیمت ارز را در کنترل نگه دارد اما نتوانسته موفقیتی را برای بانک به ارمغان بیاورد و به اعتقاد اکثر کارشناسان اقتصادی بانک باید سیاست های کنترلی دیگری را اتخاذ کند تا از افزایش نرخ ارز جلوگیری کند .
 
تلاش جهت شفافیت در بازار ارز شاید مؤثرترین و راحترین سیاستی است که بانک می تواند آن را برای کنترل نرخ ارز اتخاذ کند این شفافیت باید از مبدأ یعنی از جایی که بانک ارز را در اختیار صرافی ها قرار می دهد آغاز گردد.
 
و در ادامه بانک با سیستم های نظارتی اش مسیر خرید و فروش ارز را مدیریت کند و اگر غیر از این فرد و یا افرادی از راه های غیر مجاز وارد شوند چون بانک در حال رصد آنلاین است از بی قانونی مطلع و به صورت سیستمی به دستگاهها ذیربط جهت برخورد گزارش می تواند دهد  (دلالان ارز فردایی در مقابل بازار افشار در غیاب نطارت بانک مرکزی در جولان دادن هستند این نمی تواند آن شفافیت را حاصل کند)
 
اینکه بانک مرکزی بداند چه میزان تراکنش در روز داد و ستد می شود و چه افرادی این کار انجام می دهند می تواند این میران اطلاعات به بانک کمک کند  تا با در نظر گرفتن اطلاعات کسب شده سیاستی در بازار اتخاذ کند که مؤثر باشد و سبب هیجانی شدن بازار ارز نشود .
 
بانک مرکزی باید با همکاری دستگاه های انتظامی و نظارتی در جهت ساماندهی صرافی های غیر مجاز و دلالان ارز فردایی تلاش کند که اگر این مهم محقق شود بانک می تواند شاهد اجرایی شدن تدابیر حاکمیتی اش در بازار ارز باشد.
 
همه کارشناسان و منقدین بانک مرکزی به این نکته واقفند که بخشی از التهاب بازار به خاطر تحریم هاست اما نکته مهم تر از تحریم ها ، عدم نظارت سیستمی و اصولی بانک در بازار ارز است
 
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه