محبت اهل بیت(ع) نیاز به این زرق و برق‌ها ندارد/هنجارشکنان، بیشتر به چشم می‌آیند
کد خبر: ١٦٣٧٤٥ تاریخ انتشار: ٠٥ بهمن ١٤٠٠ - ١١:٥٢
صفحه نخست » مطالب وسط
محبت اهل بیت(ع) نیاز به این زرق و برق‌ها ندارد/هنجارشکنان، بیشتر به چشم می‌آیند

جواد حیدری معتقد است که برخی از مداحان سبک‌هایی را برای هیئات مذهبی ابداع کردند و اسم آن را اگزوزخوانی گذاشتند، که در واقع خشن‌خوانی است.


به گزارش صابرنیوز ، جدیدترین قسمت برنامه «جهان آرا» دوشنبه 4 بهمن ماه و با موضوع «هیئت های مذهبی، از وضع فعلی تا وضع مطلوب» و با اجرای امیرحسین ثابتی روی آنتن شبکه افق رفت.
در برنامه شب گذشته «جهان آرا»، پس از مرور اخبار هفته توسط امین سلیمی، گفت و گویی با سید مهدی حسینی، مداح اهل بیت و جواد حیدری شاعر و مداح اهل بیت صورت گفت.
 

آیا وضع جامعه متناسب با خروجی هیئت‌های مذهبی است؟
سید مهدی حسینی گفت: طی 20 سال گذشته تعداد هیئت‌های مذهبی بیشتر شده اما خروجی آن متناسب با هیئت ها افزایش و گناه و فساد در جامعه کاهش نیافته است. واقعیت این است که خروجی، متناسب افزایش هیئت‌ها نیست.
وی افزود: محبت حقیقی در هیئت و در بین جوانان ایجاد نمی‌شود و دلیل آن هم این است که گرداننده هیئت، آموزش های ابتدایی و لازم را سپری نکرده و این مسئله باید آسیب‌شناسی شود.
حسینی در خصوص افسانه‌پردازی برای  افزایش عزاداران هیئت اظهار کرد: در برخی از هیئت ها دیده می شود که مداح، هیجان کاذب به مراسم می دهد، درباره اهل بیت(ع) افسانه‌پردازی و مجلس را نورپردازی و کارهای این چنینی می کنند؛ به چه قیمتی می‌خواهیم جذب کنیم؟ محبت اهل بیت(ع) نیاز به این زرق و برق‌ها ندارد.

مداحانی که خشن می‌خوانند و اسمش را اگزوزخوانی می‌گذارند
در ادامه برنامه جواد حیدری شاعر آیینی در رابطه با سبک های تازه ای که به مراسمات مذهبی راه پیدا کرد، گفت: برخی از مداحان سبک‌هایی را ابداع کردند و اسم آن را اگزوزخوانی گذاشتند، که در واقع خشن‌خوانی است.
وی اظهار کرد: فعالیت های جزیره‌ای در حوزه شعر آیینی و مداحی، کاری از پیش نمی‌برد، اگر می‌خواهیم تحول خاصی را شاهد باشیم باید که کار متمرکز داشته باشیم. مداحی دانشی است که همه علوم در آن نقش دارد و اگر به دنبال اثرگذاری آن هستیم، باید جوامع ستایشگری را تجمیع کنیم.
حیدری افزود: مشکل اینجا است که در حوزه مداحی، آنهایی که هنجارشکنند، افرادی هستند که بیشتر به چشم می‌آیند.
این شاعر آیینی با اشاراتی به منویات مقام معظم رهبری گفت: جوانی که نتواند پاسخ سوالاتش را در هیئت‌های مذهبی بگیرد به کجا برود؟ وقتی رهبر معظم انقلاب می‌گویند مداحی یک پدیده منحصر به فرد است، ناظر به همین ویژگی‌هاست.عنصر «مستمع» را در دوران کرونا حذف کردیم در حالیکه می‌شد با رعایت پروتکل‌ها این عنصر را نگه داشت و حفظ کرد.


برچسب ها: هیات


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | ارتباط با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه