2019 January 20 - يکشنبه 30 دي 1397

واکنش صداوسیما به فعال شدن انصار
کد خبر: ٤٧٣٨٥ تاریخ انتشار: ٢٥ شهریور ١٣٩٣ - ١٤:٣٠
فرهنگی و اجتماعی » تازه های خبری
واکنش صداوسیما به فعال شدن انصار

دعوای « گشت موتوری » انصار حزب الله با وزارت کشور به خبر ۲۰:۳۰ شبکه دوم سیما هم کشیده شد. جایی که حاشیه سازترین بخش خبری سیما به انصار حزب الله هشدار داد که بدون دریافت مجوزهای لازم دست به اقدام برای آنچه که «برخورد با مفسدین» می داند، نزند. هشداری که البته دو ماه است در اخبار رسانه های چاپی و اینترنتی مستقل تکرار می شود. ورود صدا و سیما به قضیه اقدامات انصار حزب الله قطعا با ورود دیگر رسانه ها به این موضوع متفاوت است و به راحتی می توان آن را ترمزی برای فعالیت های خیابانی این گروه دانست.

به گزارش صابر به نقل از ایسنا، پیام نو با این مقدمه در ادامه می‌نویسد: بخش خبری ساعت ۲۰:۳۰ در نوبت پخش دوشنبه در گزارشی مفصل به بررسی درخواست انصار حزب الله، واکنش وزارت کشور به این درخواست و البته بازتاب در رسانه ها پرداخت. این گزارش البته ضمن آنکه برای فعالیت های خیابانی و بدون مجوز به انصار حزب الله هشدار داد، سعی کرد تا با حمایت ضمنی از کلیت تصمیم این گروه برای راه اندازی «گشت های موتوری»، این پیام را هم صادر کند که به هر شکل باید فکری برای «کمرنگ شدن فریضه امر به معروف» انجام داد.

بخش خبری ۲۰:۳۰ همچنین «اشتیاق» انصار حزب الله برای عملیات خیابانی را «تحسین برانگیز» خوانده است.

 

عنوان اصلی گزارش خبری ۲۰:۳۰ «سوژه های پر رنگ با کمرنگ شدن پایبندی به قانون؛ نتیجه برخوردهای سلیقه ای با هنجار شکنی های اجتماعی» بود. پخش این گزارش از آن رو مهم است که به شکلی مشهود بخش خبری ساعت ۲۰:۳۰ بازگو کننده نظرات مواضع طیف متنفذ از جریان های سیاسی است که نزدیکی انکار ناپذیری هم با جریان های تندرو دارند. مخصوصا بعد از شکل گیری دولت یازدهم که این بخش خبری به تریبونی برای نقد بی پروای دولتی ها تبدیل شد، نقدی که قسمت قابل توجهی از آن هم ناظر به مسایل فرهنگی و ساماندهی بحث حجاب و عفاف بوده است.

 

این بخش خبری تا پیش از این چند باری دولتی ها را به بهانه «وضعیت حجاب و عفاف» در جامعه به باد نقد گرفته بود. از همین رو است که هشدار آن به انصار حزب الله می تواند هشداری جدی قلمداد شود. خصوصا آنکه ۲۰:۳۰ در سال های فعالیت خود سعی کرده تا بیش از هر چیز دیگر مواضع و نظرات جریان تندروی اصولگرا را منعکس کند.

 

به گزارش پیام نو این در شرایطی است که قبل از هشدار صدا و سیما به انصار حزب الله و علی رغم همه انتقاداتی که در رسانه های نزدیک به طیف اصلاح طلب و هوادار دولت از اقدامات و تصمیمات این گروه مطرح می شد، رسانه های جریان تندروی اصولگرا چه در فضای سایبری و چه فضای مطبوعاتی حمایت چندانی از این گروه به عمل نیاوردند. حالا با اقدام شب دو شنبه صدا و سیما به نظر می رسد سکوت رسانه های طیف تندروی اصولگرا از موضعی غیر از موضع حمایت تمام و کمال بوده است.

 

انصار حزب الله بیش از دو ماه است که با وزارت کشور بر سر گرفتن مجوز برای فعالیت های خیابانی اش که می گوید «مبارزه با بی حجابی» است، اختلافاتی جدی دارد. عبدالحمید محتشمی دبیرکل انصار حزب الله البته در گزارش دیشب شبکه دوم سیما باز هم بر این مساله تاکید دارد که فعالیت آنها نیازمند دریافت مجوز نیست. دبیرکل انصار حزب الله در پاسخ به این سوال خبرنگار صدا و سیما که «اگر وزارت کشور از شما مجوز خواست، چه می کنید»، پاسخ داد: «ما تلاشمان بر این است که وزارت کشور را متقاعد کنیم که اینجا از آن جنسی که برخی رسانه ها می گویند مجوزش کجاست، نیست. ما تمام ملاحضات وزارت کشور را سمعا و طاعتا قبول داریم و اعمال می کنیم.»

 

به این ترتیب به نظر می رسد که داستان گشت های موتوری و عملیات خیابانی انصار حزب الله بعد از گزارش شب دوشنبه ۲۰:۳۰ از اقدامات این گروه سر و شکل متفاوتی خواهد گرفت. هر چند به نظر نمی رسد که این گروه برای عقب نشینی از مواضع خودش هنوز آمادگی کامل داشته باشد اما تلاش در جهت یافتن راهی برای قانونی کردن فعالیت های انصار حزب الله احتمالا می تواند راهبرد بعدی این گروه برای کوتاه مدت باشد. راهبردی که احتمالا بتواند طیف های قابل توجهی از اصولگرایان و حتی رسانه هایی چون صدا و سیما را با این مجموعه همراه سازد.

Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه