2021 April 12 - دوشنبه 23 فروردين 1400

7 سال از وعده‌ها گذشت دولت: هول نکنید!
کد خبر: ١٦٢٦٠٢ تاریخ انتشار: ١٥ آذر ١٣٩٩ - ١٣:٠٨
صفحه نخست » مطالب وسط
7 سال از وعده‌ها گذشت دولت: هول نکنید!

رئیس‌جمهور که اساساً با وعده و شعار رفع همه تحریم‌ها در دو انتخابات 92 و 96 رأی ملت را گرفته، بیش از هفت سال از وعده‌های انتخاباتی‌اش به مردم گذشته و تنها 6 ماه دیگر از عمر دولتش باقی مانده است، در مخالفت با «طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها» با کنایه به مجلس می‌گوید: «هول نشوید! عجله نکنید، موفقیت‌های دولت هم برای شما.

 
«طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها»، هفته گذشته در حالی در مجلس شورای اسلامی و با رأی اکثریت قاطع نمایندگان ملت به تصویب رسید که از همان ابتدا با مخالفت عجیب و تأمل‌برانگیز مقامات دولت تدبیر و امید مواجه شد و از رئیس‌دفتر رئیس‌جمهور گرفته تا معاون اول و سخنگوی دولت و حتی مشاوران رئیس‌جمهور هرکدام به‌صورت جداگانه به این طرح راهبردی مجلس حمله کرده و با استدلالاتی عجیب‌ و غریب آن را مغایر با رویکرد دولت برای حل مشکلات کشور عنوان کردند.
طبق معمول شبکه زنجیره‌ای رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی و حامی دولت هم بدون اینکه بدانند اساساً طرح مجلس چیست و با چه هدفی از سوی نمایندگان مجلس ارائه شده، بر اساس خط تخریبی مشخص و دیکته‌شده، آتش توپخانه خود را به سمت بهارستان گرفتند.
اما از همه عجیب‌تر واکنش رئیس‌جمهور محترم به طرح نمایندگان ملت بود که بار دیگر تریبون رسمی را به محل مجادله کلامی در روابط قوا تبدیل کرد و با ادبیات توأم با گوشه‌کنایه خود گفت: «هول نشوید، عجله نکنید، موفقیت‌های دولت هم برای شما.»!
حجت‌الاسلام روحانی که اساساً با وعده و شعار رفع همه تحریم‌ها در دو انتخابات 92 و 96 رأی ملت را گرفته است، روز پنج‌شنبه (13 آذر) در آیین بهره‌برداری از طرح‌های ملی وزارت نیرو در واکنش مجدد نسبت به طرحی که مورد تأیید شورای نگهبان قرار گرفته و توسط رئیس ‌مجلس شورای اسلامی به وی ابلاغ شده، گفت: «بگذارید با حوصله، تحمل، خردورزی و آن‌هایی که تجربه بیست‌وچندساله در این امر دارند و در دیپلماسی موفق بودند و در دیپلماسی بارها و بارها آمریکا را در سازمان ملل شکست دادند، کارشان را انجام بدهند. البته ما می‌دانیم هر قوه‌ای هر کاری می‌کند با نیت خیر است، اما با هم مشورت کنیم، همفکری کنیم و کارها را دقیق‌تر و پخته‌تر پیش ببریم.»
روحانی که بیش از هفت سال از وعده‌های انتخاباتی‌اش به مردم، گذشته و تنها 6 ماه دیگر از عمر دولتش باقی مانده ادامه داد: «همه آن‌هایی که در کشور مشغول خدمت هستند چه در مجلس چه قوه قضائیه و چه در نیروهای مسلح همه دست‌به‌دست هم دهیم و به دنبال ایجاد امید باشیم، هیچ عجله نکنیم برای اینکه می‌خواهیم مسئله‌ای را حل کنیم هول نشویم. اشکال ندارد اگر دولت موفقیت به دست آورد کاملا این موفقیت را تقدیم شما می‌کند اصلا غصه این را نخورید که این دولت مسائل را تمام و حل می‌کند، خیر شما حل کنید.»
درباره این اظهارات رئیس‌جمهور محترم ذکر نکاتی ضروری به نظر می‌رسد. اینکه آقای روحانی موفقیت‌های خود و دولتش را در طبق اخلاص گذاشته و بذل و بخشش می‌کند، اما مشخص نیست از کدام موفقیت حرف می‌زند. مگر اصلی‌ترین و مهم‌ترین دستاورد این دولت که بیش از هفت سال وقت و انرژی قوه مجریه را گرفت و با ده­‌ها و صدها وعده پرطمطراق به مردم غالب شد، همین برجام به کما رفته نیست که امروز در تقلای احیای آن هستند؟!
گرچه جای خوشحالی دارد که آقای رئیس‌جمهور از موفقیت‌های دولت خود در عرصه اقتصاد و معیشت سخن نگفته و با سکوت در این‌باره، از کنار دلار 26 هزار تومانی، سکه 11 میلیونی، تخم‌مرغ شانه‌ای ۴۰ هزار تومان و صف مرغ و نایاب شدن گاه و بی‌گاه کالاهای اساسی و... می‌گذرد.
آقای روحانی! هول نشدیم
بیش از 7 سال است که منتظریم
این اظهارات رئیس‌جمهور البته بی‌پاسخ نماند و رئیس‌ مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این اظهارات کنایه‌ای و نامنصفانه آقای روحانی علیه طرح مشفقانه و حمایتگرانه مجلس از دولت گفت: آقای روحانی کسی هول نشده است؛ از قضا همه ما و مردم هفت سال است منتظریم کاری کنید.
محمدباقر قالیباف پنج‌شنبه‌شب گذشته در گفت‌وگوی زنده تلویزیونی خود با مردم که از رسانه ملی پخش شد، در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه پس از تصویب طرح مجلس در مقابله با تحریم‌ها برخی این طرح را طرحی غیرکارشناسی دانسته و معتقدند در شرایطی که باید به دولت در انجام فعالیت‌هایش در مقابله با تحریم‌ها کمک کرد و به اجماع جهانی که درباره برجام صورت گرفته به دولت کمک کرد، اظهار داشت: این را حرف غیرکارشناسی می‌دانم اصلاً این‌گونه نیست ما برای تحریم‌ها و خنثی کردن آنها دو راه داریم یک اینکه اقتصاد را قوی کنیم تا در صورت تحریم اثربخشی آن کم شود.
وی ادامه داد: عده‌ای می‌گویند مجلس هول شده، کسی هول نشده است؛ همه ما هفت ساله منتظریم کاری انجام بدهید و مردم آرزویشان این است با دولت دوازدهم با خاطره خوش خداحافظی کنند و رفع تحریم را در همین دولت انجام شود این قانون هم همین کار را انجام خواهد داد.
رئیس ‌مجلس افزود: برای تهیه این قانون چهار ماه کار کارشناسی صورت گرفته و مجلس کار دقیقی کرده است.‌ اولاً این موضوعات چیزی نیست که مجلس به‌تنهایی درباره آن تصمیم بگیرد. از شئونات شورای عالی امنیت ملی است. ما یک بحثی در کمیسیون امنیت ملی داشتیم و این موضوع در شورای عالی امنیت ملی بحث شد که در آن یک مصوبه بند هفتی وجود دارد که مجلس با اخذ نظر از وزارت امور خارجه و سازمان انرژی اتمی و با محوریت دبیرخانه شورایعالی امنیت ملی و کمیسیون امنیت ملی مجلس این کار را انجام دهد.
طرح مجلس خروج از برجام نیست؛
از بندهای برجام در آن استفاده شده
وی با بیان اینکه «می‌گویند طرح راهبردی مجلس خروج از برجام است که اصلاً این‌گونه نیست»، افزود: ما در این طرح به دنبال خروج از برجام نیستیم. در این طرح از بند 36 و 37 برجام استفاده شده است. این دو بند می‌گوید هرکدام از طرفین به تعهدات خود عمل نکردند طرف مقابل می‌تواند به همان میزان تعهدات خود را کاهش دهد.
رئیس ‌مجلس با بیان اینکه ما به همه تعهداتمان عمل کردیم اما آیا طرف مقابل نیز عمل کرده است، افزود: از روزی که انجام تعهدات آغاز شد ما پایبند به تعهدات بودیم. هدف ما در این طرح کمک به دولت در برجام است.
قالیباف تأکید کرد: ما به تعهدات عمل کردیم آنها عمل نکردند. لذا بر اساس ماده 36 و 37 برجام به کاهش تعهدات می‌پردازیم، نه به‌صورت صوری بلکه عملی و 20 درصد غنی‌سازی را شروع می‌کنیم.
رئیس‌مجلس شورای اسلامی با یادآوری سخنان جان کری در زمینه عدم همکاری شرکت‌های بین‌المللی با ایران از ترس تحریم و اظهارات مکرر ظریف درباره روح برجام تأکید کرد: ما دنبال خروج از برجام نیستیم در بند ‌7 طرح قید شده هر لحظه طرف مقابل به تعهدات خود برگشت ما هم به تعهدات قبل برمی‌گردیم. در مقابل زیاده‌خواهی تا نایستیم نمی‌توانیم حق خود را بگیریم.
مخالفت دولتمردان فنی نیست،
بلکه جنبه سیاسی‌کاری دارد!
واکنش‌ها به مخالفت رئیس‌جمهور و سایر اعضای دولت با طرح راهبردی مجلس، البته به رئیس ‌مجلس شورای اسلامی محدود نشد و اکثریت نمایندگان مردم در خانه ملت در اظهاراتی جداگانه به آن پاسخ گفتند.
حجت‌الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی در واکنش به اظهارات دولتمردان درخصوص تصویب طرح اقدام راهبردی در مقابله با تحریم‌ها گفت: آقایان اظهار کردند که در برجام سازوکاری اندیشیده شده تا اگر طرف‌های غربی به تعهدات خود عمل نکردند ما نیز پایبند نخواهیم بود پس الآن چه شده که با تصویب این قانون ابراز نگرانی می‌کنند؟
وی اظهار کرد: دولت پروتکل الحاقی را به‌صورت داوطلبانه پذیرفته و در حال حاضر وقتی هیچ منفعتی در برجام وجود ندارد باید آن را متوقف کند؛ بنابراین وقتی آقایان اذعان می‌کنند برجام منفعتی برای ما نداشته چرا روی پایبندی به آن پافشاری می‌کنند و این جای بسیار تأمل دارد.
سلیمی تصریح کرد: مخالفت دولتی‌ها با طرح اقدام راهبردی مقابله با تحریم‌ها نشان می‌دهد که به دنبال سیاسی‌کاری و لجبازی با مجلس شورای اسلامی هستند و قطعاً مخالفتشان فنی نبوده است.
نظرات وزارت خارجه
 در جریان تدوین طرح استماع شده است
از سوی دیگر ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در پاسخ به هیاهوی رسانه‌های زنجیره‌ای و برخی دولتمردان مبنی بر اینکه «مجلس بدون مشورت و هماهنگی با دولت این طرح را تدوین کرده است و نظرات وزارت خارجه در زمان بررسی آن ارائه نشده است»، گفت: مجلس در روند تدوین، بررسی و اصلاح طرح دوفوریتی اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها شتاب‌زده عمل نکرد و با کار کارشناسی جوانب موضوع را سنجید و بخش‌های مختلف نیز نظرات خود را درخصوص آن مطرح کردند.
وی افزود: پس از تصویب، طرح به شورای نگهبان ارسال شد و شورا نیز ابهامی در ماده «6» مطرح کرد و کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی بلافاصله اصلاحات را انجام داد و سپس در صحن مجلس ابهام را رفع کردیم و انتظار داریم هرچه سریع‌تر طرح دوفوریتی مجلس در مسیر لازم‌الاجرا شدن قرار گیرد.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: در مسیر تدوین این طرح نظرات فنی بخش‌های مختلف استماع شد و از سازمان انرژی اتمی، وزارت امور خارجه، مرکز پژوهش­‌ها و سایر بخش‌های مرتبط برای حضور در کمیسیون دعوت به عمل آمد.
«اسلحه تحریم» را
باید از دست تروریست‌های کراوات‌زده گرفت
همچنین حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس ‌مجلس و مدیرکل بین‌الملل با ‌اشاره به قانون راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت، گفت: دیپلماسی و مذاکره زبان قدرت را خوب می‌فهمد. قانون اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها، فرصت‌های بزرگی برای نظام و دولت ایجاد می‌کند.
وی یادآور شد: آمریکا و سه کشور اروپایی، ارکان برجام را نقض و یا از آن خارج شدند تا جایی که حتی یک بشکه نفت ایران به‌فروش نرود و یک دلار هم در سیستم بانکی به حساب ایران نیاید.
دستیار ویژه رئیس ‌مجلس و مدیرکل بین‌الملل با بیان اینکه البته تلاش و اراده مسکو و پکن در مسیر دوستی و همکاری با جمهوری اسلامی ایران و مقابله با اعمال تحریم‌های یک‌جانبه آمریکاست، افزود: با همبستگی داخلی و عزمی ملی و جهانی باید اسلحه تحریم را از دست تروریست‌های کراواتی و ادوکلن زده گرفت و به گفته سردار شهید سلیمانی عزیز از دل تهدید دشمنان به فرصت‌ها رسید.
آقای ظریف! هدف اصلی مجلس
 از طرح راهبردی همین بود
در میان هیاهو و سیاسی‌کاری زنجیره‌ای‌ها علیه قانون مصوب مجلس و کنش‌ها و واکنش‌های اعضای دولت و نمایندگان، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در نشست مجازی «گفت‌وگوهای مدیترانه‌ای»، خطاب به غربی‌ها اظهاراتی را بیان کرد که از قضا هدف اصلی مجلس در تصویب طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها بود.
ظریف که پیش‌تر علیه این طرح مجلس موضع گرفته بود، در این نشست خطاب به اروپا و آمریکا گفت: درصورتی ­که آنها (غرب و آمریکا) به تعهداتشان بازنگردند و در صورت تبدیل طرح مجلس به قانون، ما آن را اجرا خواهیم کرد و گزینه‌ای جز اجرای قانون نداریم. اما اگر آنها به‌طور کامل به تعهداتشان در قبال برجام عمل کنند، روابط اقتصادی ایران با دیگر نقاط جهان را به حالت عادی بازگردانند و شرط‌گذاری برای ایران را کنار بگذارند و در آن صورت ایران به تعهدات برجامی خود بازمی‌گردد.»
این اظهارات وزیر امور خارجه دقیقاً هدف و علت اصلی تدوین طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها از سوی مجلس و در حقیقت خارج کردن دولت از انفعال برجامی بود اما متأسفانه جریان رسانه‌ای مدعی اصلاح‌طلبی، با سیاسی‌کاری و حاشیه‌سازی حتی مانع از درست شنیده شدن آن در فضای نخبگانی جامعه و در میان عموم مردم شدند.
این طرح در حقیقت ابزاری قدرتمند برای وزارت خارجه و دولت و در جهت احقاق حقوق برجامی ایران است که می‌گوید ایران نباید یک‌طرفه تعهدات خود را انجام داده و طرف عهدشکن باید بابت بی‌عملی خود هزینه بدهد.
اهتمام مجلس به این بود که توازن تعهدات را به «برجامِ فاقد پشتوانه و یک‌طرفه شده» برگرداند. این اهتمام، باید آمریکا و اروپای عهدشکن را ناراحت کند، نه دولت روحانی را که دستش از وعده‌های برجامی تهی، اما از خسارت پُر است.
دولتمردان محترم و شبکه زنجیره‌ای رسانه‌های مدعی اصلاح‌طلبی چرا به‌جای این‌که در مقابل عهدشکنان برجام بایستند، در داخل دودستگی ایجاد، و به تعبیر شهید سلیمانی برای دشمن کوچه باز می‌کنند؟! 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه