2021 August 6 - جمعه 15 مرداد 1400

"گوشت‌ها" را بدون اطلاع از این "نکات ضروری" مصرف نکنید!
کد خبر: ١٦٢٣٩٧ تاریخ انتشار: ٢٢ مهر ١٣٩٩ - ١١:٢٧
صفحه نخست » مطالب وسط
"گوشت‌ها" را بدون اطلاع از این "نکات ضروری" مصرف نکنید!

در طب سنتی مصرف گوشت از دو منظر مورد توجه است؛ نخستین مورد میزان غذادهی گوشت است چرا که برخی از انواع گوشتها ارزش غذایی بیشتری دارند و دوم میزان راحتی آنها برای هضم است؛ در این مطلب به برخی نکات ضروری در باب انواع گوشتها پرداخته شده است.

 
در طب سنتی گوشت از غذاهای مقوی محسوب می‌شود و مصرف آن برای افرادی مناسب است که فعالیت بدنی سنگینی داشته باشند.
 
خوردن زیاد گوشت برای سایر افراد که دارای تحرک کمی هستند، به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.
 
در طب سنتی مصرف گوشت از دو منظر مورد توجه است؛ نخستین مورد میزان غذادهی گوشت است چرا که برخی از انواع گوشتها ارزش غذایی بیشتری دارند و دوم میزان راحتی آنها برای هضم است و کسانی که معده ضعیفی دارند، نباید از گوشتهای دیر هضم استفاده کنند.
 
 
در بین گوشتها بهترین گوشت، "گوشت گوسفند" است؛ این گوشت مغذی و مزاج آن گرم و معتدل است؛ در کنار این گوشت می‌توانیداز مصلحاتی مثل آب آلو، سرکه و سماق استفاده کنید.
 
"گوشت بز" حرارت کمتری دارد و به اندازه گوشت گوسفند مغذی نیست؛ این گوشت بیشتر برای افراد گرم‌مزاج مناسب است؛ این افراد می‌توانند گوشت بز را به همراه ترشی مصرف کنند؛ استفاده از مصلحاتی مثل نخود و پیاز هم برای سایر افراد با مزاج های دیگر مناسب است.
 
"گوشت گاو" گوشتی با طبع سرد است که از مصرف آن باید تا حد ممکن پرهیز داشت؛ مصلحات مناسب برای گوشت گاو، ادویهجات ، آب نخود و سرکه است.
 
"گوشت شتر" بهترین گوشتی است که در طبیعت وجود دارد؛ مزاج این گوشت گرم و بسیار سخت هضم است؛ برای افرادی که دچار بیماریهای ناشی از سردی زیاد و مزمن هستند، بسیار مناسب است؛ خوردن نخود و سرکه همراه این گوشت به معتدل شدن آن کمک می‌کند.
 
"گوشت مرغابی" غلیظ است و خوردن آن توصیه نمی‌شود؛ مصرف شیره انگور و پختن این گوشت همراه سرکه و کرفس می‌تواند از مضرات مصرف این گوشت بکاهد.
 
"گوشت پرندگان کوچک" مثل کبوتر، گرم و بسیار لطیف هستند؛ مصرف این گوشتها برای افرادی که دارای طبع گرم هستند، توصیه نمی‌شود؛ از نخود می‌توانید به عنوان مصلح برای این نوع گوشت‌ها استفاده کنید.
 
"گوشت مرغ" در صورتی که خانگی باشد نه صنعتی باعث فربه شدن بدن می‌شود؛ مرغهای صنعتی به دلیل سمومی که مصرف می‌کنند، بهتر است که مصرف نشوند؛ طبع گوشت مرغ خانگی، معتدل است و خون خوبی هم تولید می‌کند اما با تمام اینها مصرف این گوشت به افراد سردمزاج توصیه نمی شود؛ روغن بادام و نخود از مصلحات گوشت مرغ هستند.
 
"گوشت خروس" نسبتاً مفید است اما بهتر است مصرف این گوشت و اجزای بدن مرغ و خروس زیر نظر طبیب طب سنتی باشد.
 
"گوشت ماهی طبیعی" که در رودخانه‌ها و دریاها رشد کرده، برای افراد گرم مزاج مناسب است؛ مصرف ماهی برای سایر افراد موجب ایجاد بلغم و سنگینی می‌شود؛ مصرف ماهی برای افراد سردمزاج به هیچ وجه توصیه نمی‌شود همچنین باید توجه داشت که خوردن ماهی همراه با ماست یا دوغ به شدت مضر است و می‌تواند باعث عوارض شدید جسمی شود.
 
ماهی بهتر است لاغر باشد و رنگ طبیعی داشته باشد؛ کباب کردن آن با روغن زیتون، نمک و زنجبیل می‌تواند به اعتدال آن کمک کند.
 


برچسب ها: طب سنتی


Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه