2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

استقرار ۸۳۰۰ کانکس ظرف ۳۸ روز
کد خبر: ١٥٤٣٤٣ تاریخ انتشار: ١٠ بهمن ١٣٩٦ - ١٣:٣٦
صفحه نخست » مطالب وسط
سردار فضلی
استقرار ۸۳۰۰ کانکس ظرف ۳۸ روز

فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: برای کمک به اسکان دائم زلزله زدگان اعلام آمادگی کرده و منتظر پاسخ هستیم.

 به گزارش صابرنیوز، سردار علی فضلی جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین و فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه در نشست خبری پیرامون اقدامات صورت گرفته در این مناطق گفت: ابتدا کانون اصلی حادثه زلزله در استان کرمانشاه خیلی مشخص نبود و به سرعت براساس تفحصی که عزیزان انجام دادند، معلوم شد که کانون اصلی زلزله در شهر سر پل ذهاب و در شهرهای مجاور مثل قصر شیرین، گیلانغرب، اسلام آباد و ... است که در این حادثه، مردم در این شهرها دچار خسارت شدند.
 
وی افزود: بعد از وقوع زلزله،مدیریت بحران کشور که با سرعت تشکیل جلسه دادند و از سپاه و بسیج، هلال احمر، وزارت کشور، استانداری، ارتش جمهور اسلامی ایران، نیروی انتظامی و همه سازمان ها و اداراتی که مسئولیت خدمات رسانی را به ویژه وزارت بهداشت و درمان به عهده داشتند، همه بسیج شدند.
 
فضلی ادامه داد: بعد از وقوع زلزله، فرمان مقام معظم رهبری برای کمک و امداد رسانی به مردم استان کرمانشاه صادر شد و همه ظرفیتها پای کار آمدند و در مرحله امداد و نجات که همان 36 ساعت اول، معنا و مفهوم جدی تری را دارد، همه حضور داشتند و همانطور که در دوران دفاع مقدس، به منازل مردم کرمانشاه آسیب وارد شد، در زمان زلزله هم وارد شد.
 
فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده تاکید کرد: تمام ظرفیت‌ها برای کمک رسانی به مردم به کار گرفته شد و نیروی زمینی سپاه، نیروی هوافضای سپاه که فرماندهان هر دو نیرو هم در محل مستقر شدند، قرارگاه سازندگی حضرت خاتم الانبیا(ص) و سپاه استان کرمانشاه و ... با تمام توان خود، به زلزله زدگان کمک کردند و گروه های امدادی بیمارستان های صحرایی که برای مراسم اربعین حسینی در حال آماده باش بودند، در این وضعیت به کمک مردم شتافتند و عزیمت پیدا کردند.
 
وی افزود: در شرایط بحرانی استان کرمانشاه، یک تصمیم کلانی گرفته شد و بین شهرو روستا، تفکیکی را قائل شدند و قرار شد که شهر سر پل ذهاب را با محوریت ارتش و تمام دستگاه هایی که به آنها کمک می کنند، در شهر سر پل ذهاب و در دشت ذهاب مستقر شوند و روستاها را به سپاه و بسیج واگذار کنند.
 
وی ادامه داد: 240 روستا در ابتدا به ما واگذار شد و با گذشت زمان کوتاهی رقم به 300 روستا رسید و با کمک سپاه های استانی به محوریت بسیج سازندگی این کمک عینیت بیشتری پیدا کرد.
 
فضلی با بیان اینکه تهیه چادر و وسایل گرمایشی و پتو و خوراک و خدمات بهداشتی و درمانی جزء اسکان موقت است گفت: در این راستا 28 آبان ماه قرارگاه متمرکز خدمات رسانی و تقویت سپاه کرمانشاه با نام قرارگاه شهید جعفری (شهید شاخص 96 و اولین فرمانده سپاه کرمانشاه) ایجاد شد و این قرارگاه برای ایجاد اسکان موقت شکل گرفت.
 
جانشین رییس سازمان بسیج مستضعفین گفت: 29 آبان ماه که حضور مقام معظم رهبری در منطقه زلزله زده صورت گرفت و با مسولین خدمت رسانی جلسه ای برگزار شد و طبق زمان بندی که برای اسکان موقت مطرح شد بنا شد قرارگاه سازندگی خاتم هشت هزار کانکس را آماده کند؛ به موازات کاری که قرارگاه خاتم در حال انجام است با کمک مردم ما نیز اقدام به کمک رسانی به مردم در نقاط سردسیر کردیم.
 
وی با اشاره به اینکه سپاه های استانی و مسئولین استانی کمک استان‌های خود را با منطقه زلزله زده می آورند تصریح کرد: در موضوع اسکان موقت و کانکس کار از هفته اول آغاز شده است. مسولیت در کمک به زلزله زدگان با دستگاه های ذیربط از جمله بنیاد مسکن است و سپاه و بسیج به کمک آنها رفته اند.
 
فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه ادامه داد: از وعده 45 روز که قرار بود به کمک قرارگاه خاتم برای ساخت و نصب هشت هزار و سیصد کانکس بود، ظرف 38 روز این کانکس ها نصب شد، بیش از دویست دانشجوی دانشگاه امام حسین به کمک قرارگاه خاتم و سپاه های استانی مشغولند و 5046 کانکس مردمی خریداری شده نصب و تحویل زلزله زده ها شده است.
 
وی افزود: بیش از هزار و هفتصد سرویس بهداشتی در روستاها نصب شده است و بیش از هفتصد واحد حمام سیار نصب شده است.
 
سردار فضلی تاکید کرد: ماموریت ما زودتر از موعدی که خدمت مقام معظم رهبری مطرح شده بود انجام شد؛ اعلام آمادگی کردیم برای کمک به اسکان دائم زلزله زده و منتظر جوابیم و تا الان درخواستی از ما صورت نگرفته است.
 
«در حال حاضر تنها سازمان بهزیستی برای کمک به ساخت اسکان دائم مددجویانشان درخواست داده که صحبت شده و انتظار داریم بنیاد مسکن زودتر کارها را راه بیندازد، امیدواریم دولت و بنیاد مسکن و استانداری تمایل نشان بدهند و از این ظرفیت مردمی بسیج استفاده کنند»
 
فرمانده قرارگاه بازسازی مناطق زلزله زده کرمانشاه گفت: حدود چهار هزار مهندس عمران ما اعلام آمادگی کرده بودند برای تعیین خسارت و صدمات وارده اما متاسفانه از این ظرفیت استفاده نکردند و بنده دلیلش را نمی‌دانم.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: امروز نهم بهمن ماه هم برای آخرین بار به دولت برای کمک به اسکان دایم زلزله زدگان اعلام آمادگی می‌کنیم.
 
منبع: فارس
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه