2018 December 14 - جمعه 23 آذر 1397

جبهه انقلاب در برابر طرح نقد امام معصوم بازی نخورد/ آیا دولت اطاعت از اولی الامر دارد/رسانه‌ها مطالبات از دولت را شفاف کنند/ در برجام حریم‌ها را شکستند
کد خبر: ١٥٣٦٣٣ تاریخ انتشار: ٠٢ بهمن ١٣٩٦ - ١٣:٣١
صفحه نخست » مصاحبه و گفتگو
مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی در گفتگو با صابرنیوز:
جبهه انقلاب در برابر طرح نقد امام معصوم بازی نخورد/ آیا دولت اطاعت از اولی الامر دارد/رسانه‌ها مطالبات از دولت را شفاف کنند/ در برجام حریم‌ها را شکستند

حجت‌الاسلام والمسلمین اکبرنژاد با اشاره به اینکه وقتی طرح می‌شود امام معصوم را می‌توان نقد کرد، علمای اسلام، علمای بلاد، ائمه جمعه و تحلیلگرها مشغول این می‌شوند که مگر می‌شود امام را هم نقد کرد؟! گفت: نظر من این است که انقلابیون در این موضوع نباید بازی بخورند بلکه باید به آقای روحانی بگویند حرف شما درست، بگذار انتقاد را از خودتان شروع کنیم.

حجت‌الاسلام و المسلمین اکبرنژاد، مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار صابرنیوز با اشاره به سخنان رییس‌جمهور در دیدار با وزیر و معاونان وزارت امور اقتصادی و دارایی مبنی بر امکان نقد معصوم، گفت: مطالبات جدی مردم اقتصادی است، بسیاری از کارگرها بیکار شدند و کارخانه‌ها تعطیل شده‌ا‌ند و این یک بحران جدی است که دشمن از آن سوءاستفاده کرد، وقتی آقای روحانی در چنین بستر و فضایی بحث نقد و نقدپذیری را مطرح می‌کند، باید در همین بستر تحلیل شود.
مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی در ادامه با بیان این‌که آقای روحانی از ابتدا در صحبت‌های خودش برنامه‌ای برای تحول اقتصادی نداشت و گفت "من صد روزه به ملت یک گزارش فعالیت اقتصادی می‌دهم و مردم تاثیرات برنامه‌های ما را می‌فهمند" اما اتفاقی نیفتاد و صد روز به یک سال، دوسال و چهارسال رسید، اظهار داشت: رییس جمهور از سوی دیگر گفت نان و آب و هوای مردم به تعاملات بین‌المللی و برجام بند است و علی‌رغم اختیارات بسیاری که رهبری به آنها داد حتی جاهایی حریم‌ها را شکستند و از حدودی که رهبری تعیین کرده بود و خط قرمزها عدول کردند تا کار به دلخواه خودشان به سرانجام برسد.
وی تصریح کرد: وقتی کسی رییس جمهور است و برنامه‌ای در مقابل دوست و دشمن ندارد و در هیچ دوره‌ای وعده‌هایش محقق و برآورده نشده، آسان‌ترین کار برای فرار از پاسخگویی این است که حواس مردم را پرت کند با این جمله که همه را می‌شود نقد کرد.
این پژوهشگر حوزوی با اشاره به اینکه وقتی طرح می‌شود امام معصوم را می‌توان نقد کرد، علمای اسلام، علمای بلاد، ائمه‌جمعه و تحلیلگرها مشغول این می‌شوند که مگر می‌شود امام را هم نقد کرد؟! اظهار داشت: نظر من این است که انقلابیون در این موضوع نباید بازی بخورند بلکه باید به آقای روحانی بگویند حرف شما درست، بگذار انتقاد را از خودتان شروع کنیم و بگوییم شما خودت چکار کرده‌ای؟
حجت‌الاسلام و المسلمین اکبرنژاد با تاکید بر این‌که نگذاریم این مباحث، بحث اصلی جامعه را گم و منحرف کند گفت: رسانه‌های جبهه انقلاب باید بحث اصلی را که مطالبات از دولت است کاملا شفاف نگه ‌دارند.
مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی با بیان این‌که رییس دولت دوازدهم با یک مظلوم‌نمایی خودش را پشت پرچین‌ها مخفی می‌کند اظهار داشت: فضای‌مجازی مشتری این حرف‌ها  است و وقتی وی چنین حرفی را می‌زند، انقلابیون موضع‌گیری می‌کنند که نه نمی‌شود و... و در ظاهر رییس جمهور در موضع مظلومیت و همراهی طیفی بخشی از جامعه قرار می‌گیرد و اصل بحث گم می‌شود.
وی با اشاره به این‌که این را در ماه‌های اخیر هم داشتیم که مباحث گم شده و معطوف به دعواهای جناحی راست و چپ شده است تصریح کرد: دولت معضلات و حل آن را به دیگری حواله می‌دهد، در مقابل رسانه‌های انقلابی باید به خط شوند و دست از مطالبات اصلی نکشند.
هدف از طرح نقد معصوم، تقدس زدایی از ولایت فقیه است
حجت‌الاسلام و المسلمین اکبرنژاد با بیان این‌که آقای روحانی بهتر از هرکسی می‌داند نه دستش به معصوم می‌رسد و نه در زمان معصوم است تاکید کرد: حرف ایشان دقیقا این است که همانطور از من نقد می‌کنید بیایید از رهبری هم نقد داشته باشید، یعنی بحث ایشان نقد ولی‌فقیه است، نه نقد معصوم و واقعا دغدغه ایشان نقد ولی‌فقیه است.
مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی با اشاره به این‌که رییس جمهور صراحتا می‌گوید ما در این کشور معصوم نداریم و می‌گوید همه قابل نقد هستند حتی امام معصوم، گفت: به امت حزب‌الله توصیه می‌کنم وارد این بازی‌ها نشوند و خط اصلی مطالبه‌گری از آقای روحانی را گم نکنند. 
این پژوهشگر حوزوی با بیان این‌که در رابطه با امام در دو بخش حوزه شریعت و حوزه تدبیر و امور می‌توان بحث کرد اظهار داشت: یک حوزه شریعت است که حوزه تبیین شرع از حیث اخلاق و رفتار و .... است و این حوزه اصلا قابل نقد نیست زیرا امام حکم خدا را اجرا می‌کند و تبیین یک تبیین‌الهی است و نقد آن یعنی نقد خدا و حکم الهی.
وی افزود: بخش دیگر، حوزه تدبیر امور است که پیامبر و امام به عنوان حاکم، حکومت می‌کنند و فرماندهی جنگ دارند و تدبیر امور می‌کنند و... که در این رابطه خدا دو بار در قرآن به پیامبر می‌فرماید «شاورهم فی الامر» یعنی در امور جاری جامعه از اهل فن نظر بخواه و مشورت کن و این نباشد که همه صم بکم نظاره‌گر و تنها عامل باشند و عمل کنند، از آنها هم نظر بخواه، پیامبر(ص) نیز در جنگ‌ها از کارشناسان نظرخواهی می‌کردند که جنگ احد و جنگ خندق از نمونه‌های آن است.
حجت‌الاسلام و المسلمین اکبرنژاد افزود: در جنگ امیرالمومنین(ع) با معاویه، نظر عبداله بن عباس مخالف حضرت بود و بر نظرش هم پافشاری و اصرار داشت، هیچ‌وقت حضرت اجازه نداد مانع اظهار نظر او شوند اما در پایان حرف نهایی، حرف امام حاکم بود و آنها می‌بایست تبعیت می‌کردند.
مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی با بیان اینکه شما از رییس جمهور نمی‌توانید انتظار و توقع داشته باشید که از رهبر جامعه چه معصوم باشد چه فقیه، نقد نکند و نظر مخالف ایشان مطرح نکند و مشورت ندهد، تصریح کرد: این را حضرت امام خمینی(ره) هم قائل بودند و رهبر معظم انقلاب بارها تکرار کرده‌اند، از این جهت اشکال ندارد. 
حجت‌الاسلام و المسلمین اکبرنژاد با تاکید بر اینکه  نقد در تدبیر امور جاری اشکال ندارد گفت: اما از آقای روحانی باید پرسید آیا واقعا مسئولین نظام در تمام رده‌ها تا به حال به امام و رهبری مشورت نداده و نقد نداشتند؟ یا در جلسات، ایشان اجازه نقد و مشورت به کسی نداده‌اند و مانند یک دیکتاتور حکومت کرده‌اند؟ نکته اینجا است که خدایی که به پیامبر(ص) می‌گوید از متخصصین مشورت بگیر و نقد آنها را هم بپذیر بارها هم می‌فرماید «اطیعوا الله و اطیعوا الرسول و اولی الامر»، خدا تاکید می‌کند از پیامبر(ص) اطاعت کنید یعنی گفته مشورت بدهید اما نهایت باید از پیامبر(ص) اطاعت کنید. 
وی با تاکید بر اینکه حرف ما این است که آیا آقای روحانی قسمت دوم را عملی کرده است؟ تصریح کرد: این همه در جلسات مختلف با رهبری، نقد کردند و مشورت دادند و نظرشان را گفتند، اگر وی از پیغمبر مثال می‌زند که قرآن بارها به عناوین مختلف فرموده باید نهایتا از پیامبر(ص) پیروی و اطاعت بکنید یعنی بعد از تمام مشورت و نقدها باید از ولی امرتان اطاعت کنید، آیا واقعا ایشان ملتزم به قسمت آخر این بوده یا تنها قسمت اول را بیان می‌کند؟
حاشیه‌سازی برای انحراف کانون مطالبات است
مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی با طرح این پرسش‌ها که آقای روحانی در مسئله برجام و شعارهای این چهار سال رهبری که اقتصادی بوده است چقدر امر رهبری را پذیرا بودند؟ چقدر اهتمام دولت به مباحث اقتصادی بوده؟ و چقدر بحث دولت، همدلی ملی بوده است؟ اظهار داشت: آیا غیر از این بوده که مدام با حاشیه سازی‌ها و تکه‌اندازی به سپاه و فلان نهاد حرف را می‌خواهد جاری نگه دارد تا حواس مردم را پرت کند که به راس دولت نگاه نکنند و دولت مثل یک اپوزیسیون عمل کند که باید بشود و نباید بشود، گویا فراموش کرده و یا باور ندارند که خودشان امور اجرایی دولت را در دست دارند و در راس امور اجرایی هستند و مسئولیت را پذیرفته‌اند!
حجت‌الاسلام و المسلمین اکبرنژاد با بیان این‌که اشکالی ندارد در حوزه تدبیر امور به ولی‌امر به معنای ولی‌فقیه مشورت داده شود اما مهم این است که چه کسانی می‌خواهند مشورت بدهند؟ اظهار داشت: شما حق دارید از پدرتان هم نقد کنید اما نقد پدر نسبت به نقد برادر متفاوت است و نباید حرمت و حریم پدر شکسته شود، باید با حساسیت و دقت نقد شود، ما جایگاه ولایت‌فقیه را به عنوان یک جایگاه مقدس و الهی می‌شناسیم مانند همان پدر و این ولایت در عصر غیبت به ولی‌فیقه جامع‌الشرایط منتقل شده است.
وی افزود: نقد انجام می‌شود اما نه هر نقدی، در جلسات کارشناسی مسئولین با رهبری، آزاد هستند نظراتشان را مطرح کنند و نقد کنند اما این چیزی که الان دنبالش هستند این است که ولی‌فقیه را لوث کنند، اینها مشکل‌شان با قداست رهبری است، این قداست ولی‌فیقه تنها دستاویز رهبری است برای مقابله با دشمنی‌ها که از اول انقلاب تا به امروز، می‌خواهند این نباشد.
مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی تصریح کرد: وقتی این قداست نباشد و شکسته شود آن پایگاه معنوی که رهبری در جامعه دارد خراب می‌شود و این در حالی است چون رهبر جامعه اسلامی نمی‌تواند از روش‌های معمول دنیا مانند دیکتاتوری استفاده کند، وقتی این معنویت خراب شود و این جایگاه ولی الهی نباشد، چهره رهبری مخدوش شده و قدرت رهبری را از ولی‌فقیه می‌گیرند.
حجت‌الاسلام و المسلمین اکبرنژاد با بیان این‌که از جمله شواهدی که نشان می‌دهد دولت فعلی قصد به تزلزل انداختن قداست جایگاه رهبری را دارد مقارن شدن صحبت‌های رییس‌جمهور با پخش فیلم مجلس خبرگان سال68 از سوی شبکه بی‌بی‌سی است گفت: مهمترین ابزار ولی الهی معنویت است برای همین برخی دنبال تقدس‌زدایی از منزلت رهبری هستند. 
وی افزود: فیلم پخش شده از سوی شبکه معاند بی‌بی‌سی تا کنون در این سی سال پخش نشده بود و تنها مقصود از نشر فیلم، القاء موقت بودن رهبری معظم له در بین عامه مردم با تاکید بر این جمله خاضعانه رهبری که "من نمی‌توانم" و اشاره بر مشروعیت داشتن و یا عدم مشروعیت رهبری و نیز دائمی یا موقت بودن آن است. در این شرایط صحبت‌های فردی در جایگاه ریاست جمهوری و نه یک منبری مبنی بر نقد همه حتی معصوم، آن هم به قصد تزلزل جایگاه رهبری و ولی‌فقیه نمی‌تواند بی‌ربط باشد.
یادآوری وعده‌های انتخاباتی رییس جمهور، نکته‌ای راهبردی است
این استاد حوزه عملیه با اشاره به اینکه عدالت‌خواهی شعار انقلاب اسلامی بوده است اظهار داشت: رسیدگی به فقرا و محرومین مطالبه‌ای است که دولت عَلم آن را در دست نگرفته و گواه این مدعا در مباحث اقتصادی وعده‌ها و شعارهای انتخاباتی ایشان می‌باشد که تا کنون جامه عمل بر آنها پوشانده نشده است.
حجت الاسلام و المسلمین اکبرنژاد با تاکید بر اینکه تکرار و یادآوری وعده‌های انتخاباتی رییس‌جمهور به ایشان، نکته کلیدی و راهبردی برای دوری از غرق شدن در حواشی که اتاق فکر دولت آقای روحانی برای فرار از پاسخگویی مطالبات مردمی در نظر می‌گیرند، است، تصریح کرد: باید اذعان داشت این اتاق فکر در زمینه‌ی ایجاد حواشی و فرار از پاسخگویی به مطالبات مردمی بسیار موفق است از همین رو همیشه این مدل را تکرار و دنبال می‌کنند.
مدیر موسسه فقاهت و تمدن سازی اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: متاسفانه جبهه انقلاب و حزب‌الله در مقابله با این سراب‌ها به جای مطالبه‌گری صحیح، همسو با این حاشیه‌ها در بزرگ‌نمایی فرع برابر اصل مطالبات حرکت می‌کنند.
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه