2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

فرزند بيشتر، خدمت بيشتر به جامعه است
کد خبر: ١٥٣١٦٩ تاریخ انتشار: ٢٤ دي ١٣٩٦ - ١٠:٤٩
صفحه نخست » آخرین اخبار
فرزند بيشتر، خدمت بيشتر به جامعه است

در منابع روايی كه از سوی انديشمندان دينی به دست ما می‌رسد، گاه تصويرهای بسيار عاطفی و تكان‌دهنده‌ای موج می‌زند. تصويرهايی كه می‌تواند اذهان ما را مدت‌ها درگير عطوفتی كند كه در لايه‌های عميق‌تر اين متون وجود دارد.

به گزارش صابرنیوز ، وقتی كتاب «رساله نكاحيه» علامه طهرانی را می‌خواندم به روايتی از رسول‌الله (ص) برخوردم كه بسيار زيبا، هيجان‌انگيز و عاطفی بود. آن جا كه پيامبر(ص) فرموده بود: «من‌ به‌ شما امت‌ در روز قيامت‌ بر ساير امت‌ها افتخار می‌كنم‌، حتی‌ به‌ جنينی‌ كه‌ سقط‌ شده‌ باشد! او پيوسته‌ بر در بهشت‌ ايستاده‌ و مقيم‌ است‌، با حالت‌ افتخار و مباهات‌، شكم‌ خود را به‌ جلو داده‌ و دست‌ بر كمر زده‌، در اين حال‌ خداوند عزوجل به‌ او می‌گويد: داخل‌ در بهشت‌‌ شو! او پاسخ‌ می‌دهد: داخل‌ نمی‌شوم‌ تا پدر و مادرم‌ پيش‌ از من‌ داخل‌ شوند! در اين‌ حال‌ خداوند تبارك‌ و تعالی‌ به‌ فرشته‌ای‌ از فرشتگان‌ می‌گويد: پدر و مادرش‌ را نزد من‌ بياور! و خداوند امر می‌فرمايد كه‌ آن‌ دو نفر در بهشت‌ وارد شوند. خداوند به‌ فرزند سقط‌ شده‌ در اين‌ موقع‌ می‌گويد: اين‌ به علت‌ زيادی‌ فضل‌ و رحمت‌ من‌ برای‌ تو بوده‌ است!»
 
اين روايت احتمالاً در ميان ده‌ها و صدها روايتی است كه در ذهن ما خاموش شده است، در ذهن جامعه ما كه خواه ناخواه در اين سال‌ها به مظاهر مدرن زندگی انس و الفت گرفته است اما اين تصويرها درباره عزت يك جنين كه حتی به دوران نوزادی هم نرسيده می‌تواند برای فرهنگ عمومی ما تكان‌دهنده و عبرت‌آموز باشد، فرهنگی كه در آن گاهی بسيار راحت و به بهانه‌های مختلف جنين‌ها كشته و از سر راه برداشته می‌شوند بدون آن كه ارزش حقيقی و ذاتی آنها سنجيده شده باشد. 
 
مرحوم علامه سيدمحمدحسين حسينی طهرانی از علمای دوران معاصر كتابی دارد به نام «رساله نكاحيه، كاهش جمعيت، ضربه‌ای سهمگين بر پيكر مسلمين». علامه طهرانی از علمای منتقد «طرح كنترل جمعيت» در دهه 60 بوده و در همان زمان هم مراتب اعتراض خود را به محتوای اين طرح اعلام می‌كند. 
 
اما كتاب ايشان در سال 73 منتشر می‌شود. خود علامه درباره انگيزه انتشار اين مكتوب در اثر خود می‌نويسد: «چون‌ در حين‌ طبع‌ اين‌ رساله‌ نكاحيه‌ كه‌ از ارتحال‌ فقيد معظم‌ رهبر كبير انقلاب‌ اسلامی‌ پنج‌ سال‌ می‌گذشت‌ و در اين‌ مدت‌ درباره‌ قطع‌ نسل‌ ملت‌ ايران‌ و كشور شيعه‌ فعاليت‌هايی چشمگير و خطير به‌ وقوع‌ پيوست‌ و به‌ عنوان‌ تنظيم‌ و اصلاح‌ امور خانواده‌ چنان‌ بر اين‌ ملت‌ مسكين‌ يورش‌ برده‌ و برای‌ اغفال‌ آنها و عقيم‌ ساختن‌ مردان‌ و زنان‌ آنها از هيچ‌ كوشش‌ و سعی‌ای‌ دريغ‌ نكرده‌اند و به‌ نام‌ اسلام‌ و موافقت‌ دين‌ محمدی‌ و آيين‌ جعفری‌ و به‌ نام‌ موافقت‌ علما اين‌ اعمال‌ را انجام‌ داده‌اند، لهذا فقط‌ برای‌ اطلاع‌ و بيداری‌ شيعه‌، حقير بر خود لازم‌ ديدم‌ مطالبی‌ را تحت‌ عنوان‌ تذييلات (زيرنويس‌ها)‌ در اينجا ذكر كنم‌ تا اين‌ قوم‌ و ملت‌ كهن‌ و صبور و رنجديده‌ تكاليف‌ خود را در امر نكاح‌ نزد خداوند سبحان‌ بدانند.»
 
وی در ادامه با نگاهی انتقادی به سياست دولت وقت می‌نويسد: «در سمينارها و نشست‌ها صرفاً موافقين‌ با مسئله‌ را دعوت‌ می‌كردند و از مخالفين‌ نه‌ تنها دعوتی‌ به عمل‌ نمی‌آمد، بلكه‌ از اطلاع‌ آنها و از ورود آنها به‌ اطراف‌ و جوانب‌ آنچه‌ در آن‌ سمينار سربسته‌ و دربسته‌ گذشته ‌است‌، به طور كامل‌ استيحاش‌ داشتند.»
 
علامه سيدمحمدحسين حسينی طهرانی در اين اثر می‌كوشد از زوايای مختلفی به موضوع فرزندآوری و باروری نگاه كند. او البته مرد دين است و با مراجعه به رهيافت‌های قرآنی و روايی می‌خواهد تذكارهای جدی درباره آنچه يك انحراف بزرگ در جامعه مسلمين می‌داند هشدار دهد اما به اين زاويه‌ها هم بسنده نمی‌كند و از رهيافت‌های طب سنتی و حتی پزشكی جديد هم كمك می‌گيرد كه ثابت كند فرزندآوری برخلاف آنچه در جامعه امروز تبليغ می‌شود به نفع سلامت جسمی و ذهنی زنان است. آنچه در ادامه می‌آيد گزيده‌ای از مباحث اين كتاب است. 
 
  سلامت زن در فرزندآوری است
سلامت‌ بدن‌ و روان‌ زن‌ در زاييدن‌ است‌؛ در حامله‌ شدن‌ و شير دادن‌ است‌. بَه‌‌بَه‌ از بانوانی‌ كه‌ يا در شكم‌ خود بچه‌ می‌پرورند يا در آغوش‌ خود بچه‌ را شير می‌دهند! اين‌ بهشت‌ است‌. اين‌ سُبُل‌ سلام‌ است‌. 
 
زن‌ بايد مانند مرد پيوسته‌ راه‌ تقرب‌ را بپيمايد و آن‌ وقتی‌ است‌ كه‌: دوش‌ به‌ دوش‌ مرد نماز بخواند و روزه‌ بگيرد و طواف‌ كند و اين‌ فقط‌ وقتی‌ است‌ كه‌ حامله‌ باشد يا طفل‌ خود را شير دهد. 
اين‌ حقير روزی‌ به‌ يكی‌ از پزشكان‌ حاذق‌ و بصير و متعهد كه‌ سخن‌ از اين‌ موضوع‌ به‌ ميان‌ آمده‌ بود، گفتم‌: سلامت‌ و سعادت‌ زن‌ در اين است‌ كه‌ يا حامله‌ باشد يا بچه‌ در زير پستان‌ خود داشته‌ باشد. قدری‌ تأمل‌ كرد و گفت‌ آقا اين‌ گفتار، مطابق‌ آخرين‌ نتيجه‌ كنگره‌های‌ پزشكی است‌ كه‌ امسال‌ در امريكا برگزار شده‌ و من‌ تز دكتری‌ خود را در امريكا در همين‌ موضوع‌ قرار داده‌ام‌. آنگاه‌ گفت‌ طبق‌ آخرين‌ مدارك‌ و آمار، دخترانی‌ كه‌ قبل‌ از 18 سال‌ بچه‌ بزايند سرطان‌ پستان‌ نمی‌گيرند. و هر چه‌ ديرتر بچه‌ بزايند، درصد خطر تهديد سرطان‌ پستان‌ در آنها زياد می‌شود؛ تا چون‌ از سن 30 سالگی‌ بگذرند خطر سرطان‌ پستان‌ به‌ نحو مضاعف‌ بالا می‌رود اما زنانی‌ كه‌ اصلاً ازدواج‌ نكنند و بچه‌ نياورند، درصد خطر سرطان‌ پستان‌ در آنها سرسام‌آور است‌. 
 
   سم قاتل را به نام هديه به مردم دادند
اين‌ مطالب‌ را كه‌ عين‌ واقعيت‌ است‌، قياس‌ كنيد با تبليغات‌ و انتشارات‌ استعمار كافر كه‌ بر در و ديوار نوشته‌ بود: «زندگی‌ خوش‌تر، فرزند كمتر» يا «فرزند فقط‌ يكی‌ يا دو تا» و در يك‌ صفحه‌ پوستر يا پلاكارد، عكس‌ يك‌ مرد و يك‌ زن‌ را كشيده‌ بود كه‌ در دستشان‌ يك‌ دختر و يك‌ پسر بود و به طور شادابی و خوشحالی‌ در حركت‌ بودند و دست‌ راست‌ را بلند كرده‌، فقط‌ انگشت‌ وُسْطَی‌ و مُسَبحه‌ (سَبابه‌) را به طرف‌ بالا باز نموده‌ تا نشان‌ دهند كه‌ اولاً فقط‌ فرزند بايد دو تا باشد و بس‌ و ثانياً اين‌ را با حرف 7 كه‌ رمز موفقيت‌ است‌، خاطر نشان‌ نموده‌ باشند. 
 
از اين‌ تابلوها بر هر اداره‌ای و كانونی‌، بالاخص در سالن‌ بيمارستان‌ها و درمانگاه‌ها و محل اجتماع‌ مردم‌ زده‌ می‌شد و مردم‌ می‌ديدند. بيچاره‌ها هم‌ باور می‌كردند و از زيادی‌ بچه‌ خودداری‌ می‌كردند و زن‌ها دسته‌ دسته‌ به‌ درمانگاه‌ها می‌آمدند و قرص‌های‌ ضدحاملگی‌ را به‌ عنوان‌ هديه‌ و تُحفه‌، مجانی‌ می‌گرفتند و با خوشحالی‌ همراه‌ خود می‌بردند. غافل‌ از اينكه اين‌ قرص‌ها همچون‌ قرص‌ اسْتركْنين‌، سم قاتل‌ است‌ كه‌ بر روی آن‌ لعاب‌ شيرين‌ كشيده‌ باشند. 
 
  فرزندت ارزشمند‌تر است يا دكتری‌هايت؟
بچه‌، شاداب‌ترين‌ ميوه‌ خوش‌ زندگی‌ است‌ و عالی‌ترين‌ ثمره‌ حياتی‌ از بوستان‌ انسانيت‌ و معطرترين‌ گل‌ از گلستان‌ بشريت‌ است‌. زن‌هايی‌ كه‌ به جای‌ بچه‌‌داری‌ و تكثير اين‌ نوباوه ريحان‌ آدمی‌، اين‌ عمل‌ سالم‌ و نيكو را ترك‌ می‌كنند و به‌ دنبال‌ كارهای خارج‌ از منزل‌ می‌روند، چقدر از قافله‌ تقدم‌ و پيشرفت‌ عقب‌ افتاده‌اند!
 
آنها هر كاری بكنند و به‌ هر مقام‌ و شغلی‌ دست‌ بزنند و هرگونه‌ هنر و فنی‌ را بياموزند، به طوری كه‌ فرضاً سراسر اتاقشان‌ را از تابلوهای‌ دكتری‌ و مهندسی‌ و ساير فنون‌ زينت‌ دهند و تا پايان‌ عمرشان‌ هم‌ اگر تلاش‌ كنند و حقاً و واقعاً نيتشان‌ خوب‌ باشد و درصدد خدمت‌ به‌ اجتماع‌ بوده‌ باشند، همه اينها به‌قدر يك‌ بچه‌ زاييدن‌ و شيردادن‌ و آن را بزرگ‌ كردن‌ و تربيت‌ نمودن‌ و به‌ جامعه‌ تحويل‌ دادن‌ ارزش‌ ندارد؛ به‌ دو دليل‌: اول‌ آنكه‌: اين‌ خانمی‌ كه‌ سراسر اتاقش‌ را از ديپلم‌ها و ليسانس‌ها و دكتراها پر كرده‌ است‌ و در هر مقام‌ و پست‌ كه‌ شاغل‌ شده‌ است‌، صد برابر آن هم‌ اگر فرضاً بر آن‌ افزوده‌ گردد، چنانچه‌ به‌ او بگويند تو حاضری‌ اين‌ فرزندت‌ را بدهی‌ و مقامات‌ و گواهينامه‌هايت‌ محفوظ‌ باشد؟! يا آنها را فدای‌ اين‌ فرزند می‌كنی‌؟! فوراً می‌گويد فدا می‌كنم‌! فرزند، برای‌ من‌ ارزشش‌ بيشتر است‌. 
 
پس ‌‌‌ای خانمی‌ كه‌ به‌ يك‌ فرزند يا دو فرزند اكتفا كرده‌ای و خودت‌ را سرگرم‌ كارهای‌ ديگر نموده‌ای‌! بدان‌ كه‌ آن‌ فرزندهای‌ احتمالی‌ كه‌ در صورت‌ فرض‌ زاييدن‌ به‌ وجود می‌آمدند و اينك‌ نيامده‌اند، همانند همين‌ فرزند تو هستند. همه آنها را از دست‌ داده‌ای‌! و به‌ فوز عظيم‌ نرسيده‌ای‌! و آن‌ فرزندهای‌ لطيف‌ و شيرين‌ را فدای‌ اين‌ مشاغل‌ و در حقيقت‌ شواغل‌ نموده‌ای‌! اين‌ به‌ اعتراف‌ خودت‌، خسرانی‌ است‌ بزرگ‌ و تهيدستی‌ و فقری‌ است‌ سترگ و علت‌ و رمز حل اين‌ معما آن است‌ كه‌ فرزند دارای‌ حيات‌ و زندگی است‌ و مشابه‌ خود توست‌ و بقا وجود توست‌! فلهذا هيچ‌ چيز از اموال‌ و تجارت‌ها و صناعت‌ها و مقام‌ها، ارزش‌ او را ندارند و نمیتوانند داشته‌ باشند، زيرا اصل‌ حيات‌ و زندگی‌ تو، برای‌ تو ارزشش‌ از همه‌ مقام‌ها و تعينات‌ و اندوخته‌ها بيشتر است‌. 
 
    خدمات خود را تكثير كنيد
بچه‌ زاييدن‌، تكثير مثل‌ نمودن‌ است‌. يعنی زن‌، موجوداتی‌ را مشابه‌ خود، از پسر و دختر به وجود می‌آورد. اگر زنی‌ شش‌ اولاد زاييد، شش‌ انسان‌ مشابه‌ خود را در خارج‌ ايجاد كرده‌ است‌ و اگر 10 اولاد زاييد، 10 انسان‌ مشابه‌ خود را. تازه‌ اگر اين‌ اولاد دختر باشند، وگرنه‌ اگر همه‌ آنها يا بعضی‌ از آنها پسر باشند، موجودات‌ قوی‌تر و نيرومندتری‌ را در خارج‌ به وجود آورده‌ است‌. 
 
اين‌ اولاد در اثر زحمت‌ مادر و تكميل‌ رشد و تربيت‌، هر كدام‌ به‌ نوبه‌ خود، انسانی‌ از جميع‌ جهات‌ مشابه‌ مادر يا نيرومندتر و مؤثرتر از او هستند و در فعاليت‌ و خدمت‌ به‌ جامعه‌ مسلمين‌ عيناً مانند مادرشان‌ يا بهتر و فعال‌تر و مؤثرتر می‌باشند. 
 
اگر زني‌ به جای‌ دخول‌ و شركت‌ در كارها و فنون‌ و صنايع‌ اجتماعی‌، بچه‌ بزايد و بزرگ‌ كند و تحويل‌ اجتماع‌ دهد، خدمات‌ وجودی‌ خود را در اعلاترين‌ درجه‌، با ضريب‌ تعداد فرزندان‌ خود بالا برده‌ است‌. اگر هشت‌ فرزند زاييد، هشت‌ برابر خدمات اجتماعی‌ خود به‌ جامعه‌ خدمت‌ نموده‌ است‌ و اگر بچه‌ای نزاييد و تربيت‌ ننمود، درجات‌ خدمت‌ خود را با ضريب‌ هشت‌ پايين‌ آورده‌ و ساقط‌ نموده‌ است‌ و در حقيقت‌ اين‌ چنين‌ بانوانی كه‌ در اجتماع‌ وارد میشوند و خود را خادم‌ و دلسوز مجتمع‌ می‌دانند، با اين‌ ضريب‌، خود را از اجتماع‌ دور كرده‌ و از خدمت‌ به‌ آن‌ شانه‌ خالی كرده‌اند. 
 
اينها همه‌ به جای خود محفوظ‌ و در عين‌ حال‌ تحصيل‌ كمالات‌ معنوی‌ و علوم‌ الهی‌ و تحصيل‌ دانش‌هايی كه‌ به‌ درد بانوان‌ می‌خورد، از قبيل‌ خانه‌داری‌، خياطی‌، غذاپزی‌، بهداشت‌ و حفظ‌‌ الصحه‌، قابلگی‌ و پزشكی‌ زنان‌ و فراگيری‌ علوم‌ تربيت‌ فرزند و غيرها كه‌ بسيار است‌، ابداً با بچه‌داری‌ منافات‌ ندارد، بلكه‌ كمال‌ ملايمت‌ را نيز دارد. 
 
 گنجايش‌ زمين‌ براي‌ همه تضمين‌ شده‌ است‌
می‌گويند زمين‌ گنجايش‌ اين‌ همه‌ افراد را ندارد. اگر سيل‌ نوزاد رو به‌ جلو برود زمين‌ از نوزاد پر می‌شود. اُف لَكُمْ وَ لأوْهامكُمُ الْخاليَه‌ وَ ءَآرائكُمُ الْباليَه وَ أهْوائكُمُ الْكاسدَه‌. خداوند در قرآن‌، گنجايش‌ زمين‌ را برای‌ زندگان‌ و دفن‌ مردگان‌، تضمين‌ فرموده‌ است‌. شما دلتان‌ برای‌ خدا می‌سوزد و می‌خواهيد زمينش‌ سنگين‌ نشود و در حمل‌ و دربرگيری‌ مردگان‌ و زندگان‌ جا برای‌ آن‌ تنگ‌ نگردد. می‌فرمايد: «أَلَمْ نَجْعَل الأرْضَ كفَاتًا * أَحْيَاءً وَ أَمْواَتًا / آيا ما به‌ زمين‌ گنجايش‌ فراگيری‌ و حمل‌ زندگان‌ و مردگان‌ را نداده‌ايم‌؟»
 
جمعيت كشور انگلستان‌ ‌ قريب‌ 56 ميليون نفر – در زمان انتشار كتاب - است و در كشور فرانسه‌ قريب‌ 55 ميليون‌ و در كشور آلمان‌ قريب‌ 5/77 ميليون‌ است‌ و كشور ايران‌ كه‌ مساحتش‌ به‌ تنهايی‌ برابر مساحت‌ اين‌ سه‌ كشور است‌، چگونه‌ اين‌ قرعه‌ بدبختی و عدم‌ گنجايش‌ برای‌ اينجا افتاد كه‌ اينك‌ كه‌ جمعيتش‌ افزون‌ شده‌ است‌ به‌ قريب‌ 50 ميليون‌ بالغ‌ گرديده‌ است‌؟! با آنكه‌ از جهت‌ معدن‌ و ذخاير تحت‌‌الارض‌ و آمادگی زمين‌های‌ زراعتی‌ و دامداری‌، از مرغوب‌ترين‌ كشورهای‌ جهان‌ است‌ ولی‌ آن‌ كشورها كه‌ نه‌ معدن‌ دارند و نه‌ زراعت‌ و خوراكشان‌ سيب‌ زمينی است‌، قرعه‌ به‌ نام‌ ايشان‌ اصابت‌ نكرده‌ است‌؟! بلكه‌ پيوسته‌ قرعه‌ موافق‌ و قرعه‌ حيات‌ و سلامت‌ و بهداشت‌ به نامشان‌ می‌افتد. اين‌ سری است‌ پنهان‌ و رمزی‌ است‌ غيرعيان‌ كه‌ گمان‌ نمی‌رود تا زمانی كه‌ زمام‌ اختيار ما به‌ دست‌ كفار باشد، از حقيقت‌ آن‌ كسی مطلع‌ گردد. 
 
  دولت‌ تسهيلات‌ ازدواج را فراهم كند
بر عهده‌ حكومت‌ اسلام‌ است‌ كه‌ راه‌ تزويج‌ را به‌ روی‌ مردم‌ باز كند و مشكلات‌ دختر و پسر و زن‌ و مرد را در اين‌ امر از ميان‌ بردارد تا با برنامه‌های‌ صحيح‌، دختران‌ و پسران‌ در ابتدای‌ بلوغ‌ بتوانند ازدواج‌ كنند و اولاد بياورند و در عين‌ حال ‌به‌ تحصيل‌ علوم‌ لازمه‌ نيز بپردازند، به طوری‌ كه‌ ازدواج‌ ابداً مانع‌ پيشرفت‌ و ترقی‌ نباشد و داشتن‌ اولاد يك‌ امر طبيعی‌ و معمولی و قابل‌ سازش‌ با صنعت‌ و فن و حرفه‌ و علم‌ به‌ شمار‌ آيد.
 
منبع: روزنامه جوان
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه