2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

وعده های شکست خورده ، بی کفایتی مدیران و عدم اجرای قانون از جانب تیم اقتصادی دولت
کد خبر: ١٥٢٨٤٣ تاریخ انتشار: ١٠ دي ١٣٩٦ - ١٠:٤٧
صفحه نخست » مطالب وسط
صابرنیوز علت اعتراضات مردمی را بررسی می کند
وعده های شکست خورده ، بی کفایتی مدیران و عدم اجرای قانون از جانب تیم اقتصادی دولت

وقتی دولت سعی در قطع یارانه ، افزایش هزینه حامل های انرژی و مالیات و کاهش بودجه عمرانی کشور می کنند مردم در کشور افرادی فهیم هستند و متوجه این موضوع می شوند که دولت به جای اقتصاد مقاومتی ، نسخه ریاضت اقتصادی برای مردم تجویز کرده است . واین برای مردم نگران کننده و غیر قابل قبول است

 
گروه اقتصادی صابرنیوز: چند روزی است که شاهد اعتراضات مردمی نسبت به بی توجهی دولت به وضع معیشت شان بوده ایم اما چرا این مردم در زمان دولت نهم و دهم که وضع تحریمها بسیار شدیدتر بود  اعتراض نکردند ولی در دولت دوازدهم به خیابان ها ریخته اند تا دواتمردان ناراحتی و گلایه آنها از وضع اقتصادی موجود مطلع شوند موضوعی است که باید به صورت دقیق بررسی وتحلیل شود.
 
به اعتقاد نگارنده همه چیز از روز مناظره در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم شروع شد که حسن روحانی سعادت و خوشبختی مردم را به مذاکره با کدخدا گره زد . و بعد از آن نیز توافقات هسته ای می توان یاد کرد.
 
 
توافقات هسته ای یا برجام شاید در عصبانیت هایی این روزهای مردم نقش بیشتری داشته باشد به خاطر اینکه رئیس جمهور ، وزیر امور خارجه  با وعده های آنچنانی سطح توقعات مردم را بالا برده بودند در حالی که بارها امام خامنه ای از بدعهدی طرف مقابل سخن گفته بودند اما دولتمردان ایرانی با خوش خیالی فقط در فکر مصاحبه و دادن وعده به مردم بودند .
 
اما بعد از اینکه برجام محقق و ظریف سردار این توافق نشان لیاقت از رئیس جمهور دریافت کردند مردم بنا به وعده های رئیس جمهور و یارانش انتظار گشایش وضعیت اقتصادی شان داشتند ولی هر چه زمان جلوتر رفت تغییری در وضعیت مردم حاصل نشد و افکار عمومی هم که عدم تحقق وعده های دولت را دیدند بیشتر نسبت به این موضوع گلایه مند و نا امید شدند .
 
 
 
مردمی که از برجامی که بسیار برای آن هیاهو شد ولی دستاوردی برای آنها نداشت شاهد اتفاقی تلخ دیگر بودند و آن موسسات اعتباری بود که سبب اعتراضات گسترده مالباختگان شد ولی با توجه به عمق فاجعه در دولت حتی یکی مدیر کل هم تعییر نکرد تا مردم کمی آرام  و احساس کنند  که دولت با انها همراه است و با خاطیان برخورد می کند .
 
اما مشکل ارز و نبودن نظارت بانک مرکزی در بازار که سبب گرانی دلار شد دیگر مشکلی بود که مرد در این ایام آن را لمس کردند و هرچقدر کارشناسان و اقتصادانان به بانک مرکزی پیرامون برخورد با صرافی های غیر مجاز تذکر  دادند اما از سوی بانک مرکزی اقدام عملیاتی انجام نشد تا عدم تسلط دولت و علی رغم تزریق ارز مداخله ای در بازار شاهد بالارفتن دلار و به طبع آن نگرانی مردم از تورم باشیم .
 
صرافی های غیر مجاز و موسسات اعتباری ضعف نظارتی بانک مرکزی را محرز کرد اما متأسفانه اذهان عمومی تغییر و یا برخورد مدیریتی از جانب مدیران ارشد دولت شاهد نبودند. 
 
و در آخر نیز لایحه بودجه 97 شاه بیت دولت در عدم مدیریت در امور اقتصادی بود در جایی که دولت راهی را پیش گرفت که پیش از آن دول یونان و اسپانیا امتحان کرد بودند که اتفاقاً در آن کشورها نیز با اتخاذ آن سیاست ها اعتراضات مردمی را دنبال داشت و آن ریاضت اقتصادی بود.
 
وقتی دولت سعی در قطع یارانه ، افزایش هزینه حامل های انرژی و مالیات و کاهش بودجه عمرانی کشور می کنند مردم در کشور افرادی فهیم هستند و متوجه این موضوع می شوند که دولت به جای اقتصاد مقاومتی ، نسخه ریاضت اقتصادی برای مردم تجویز کرده است . و این برای مردم نگران کننده و غیر قابل قبول است 
 
مع الوصف دولت خدمتگذار باید نسبت به تغییر در تیم اقتصادی اقدام کند تا با تغییر نگاه به موضع اقتصاد شاهد رضایت مردم باشیم. 
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه