2018 May 23 - چهار شنبه 02 خرداد 1397

بیش از 300تن از مورخین اهل تسنن به شأن نزول سوره مائده آیه67 آن اعتراف دارند / چند سوال از اهل تسنن در خصوص غدیر
کد خبر: ١٥٠٠٤٢ تاریخ انتشار: ١٧ شهریور ١٣٩٦ - ١٢:٠٤
صفحه نخست » مطالب وسط
حجت الاسلام ثمری در گفتگو با صابرنیوز:
بیش از 300تن از مورخین اهل تسنن به شأن نزول سوره مائده آیه67 آن اعتراف دارند / چند سوال از اهل تسنن در خصوص غدیر

در مسجد تنعیم و یا منزل بعدی بود که جبرئیل لقب «امیرالمومنین» برای پیامبر آوردند تا اینکه به سرزمین غدیر رسیدند و ...

 
گروه فرهنگی صابرنیوز: حجت الاسلام و المسلمین ثمری پیرامون واقعه غدیر به خبرنگار صابرنیوز گفت:-طایفه ای که از صدر اسلام چه از زمانیکه پیامبر در مکه و چه در زمانیکه در مدینه بودند و زحمت برای خاتم الانبیاء داشتند جریان نفاق بود و حضرت را تا آخر عمر شریفشان اذیت و کارشکنی داشتند و درباره ی آنان سوره ی مجزا (منافقون)نازل شد.

وی ادامه داد: این جریان شرایط را برای اسلام سخت کرد و هم اتحاد و همدستی با دشمنان در خارج داشتند و از داخل هم از هیچ کار و مزاحمتی فروگذار نکردند . در داخل هم مسجدی داشتند که در قرآن کریم به مسجد ضرار نام گرفت و اساس آن تفرقه بین جامعه ی اسلامی بود و پیامبر خودشان آن را خراب کردند و از معجزه آن این بود که تا امروزه هیچ گیاهی در آن زمین نروییده است . در سال 9 هجری آیات سوره ی برائت یا همان توبه ابتدای امر به ابابکر بن ابی قحافه (خلیفه اول ) داده شد تا برود برای مردم مکه بخواند ولی مختصر مسافتی که پیموند از جانب خداوند به پیامبر وحی شد که این کار (ابلاغ آیات به مردم مکه)توسط شخصی از خانواده ی خودت انجام شود حضرت ، امیرالمومنین علیه السلام را فرستادند تا برود آیات را از ابابکر بگیرد و خودش آن را به مردم مکه برساند .

استاد حوزه اظهار داشت: پیامبر در سال دهم هجری تقریبا تمام احکام دین برای مردم تشریع کردند و فقط بحث حج و جانشینی خودشان مانده بود .یکی از تاریخ نویسان اهل سنت به نام طبری می نویسد که در واقعه ی غدیر 120 هزار نفر از مردم حضور داشتند که جمعی از مردم، عراق ، شامات و یمن بودند . پیامبر در روز اول ذی الحجه وارد مسجدالحرام شدند و روز عیدقربان مردم را جمع کردند و فرمودند : این روزها نسبت های دروغ به من داده شده است و آن را به کتاب خدا بسنجید که اگر مطابقت داشت قبول کنید والا غیر و بعد از رمی جمرات در مسجد خیف روز 11 ذی الحجه پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم حدیث شریف : انی تارک فیکم الثقلین کتاب الله و عترتی را برای مردم بیان فرمودند و بدین ترتیب مردم متوجه شدند که امسال ، سال آخر عمر شریف حضرت می باشد و مدام می امدند و از حضرت می پرسیدند که جانشین شما کیست ؟ حضرت هم می فرمودند : کسی است که برادر من و کسی که پرچم دار من باشد و او کسی است که اول ایمان آورنده به من باشد . فردای آن روز یعنی روز 12 ذی الحجه در مسجد خیف سوره ی مبارکه والعصر نازل شد .

وی ادامه داد: منافقین که از ماجرا با خبر شدند توسط ابوعبیده جراح وارد مکه شدند و عهد نامه ای نوشتند که بعد از پیامبر کسی خلیفه نیست و خلافت به بنی هاشم نمی رسد و بر آن جماعت ابوعبیده جراح امین محسوب شد . ماجرا را جبرئیل برای پیامبر اسلام رساندند و حضرت ابوعبیده جراح را دیدند و فرمودند : حالا تو امین بر مردم شدی !، در مسجد تنعیم و یا منزل بعدی بود که جبرئیل لقب «امیرالمومنین» برای پیامبر آوردند تا اینکه به سرزمین غدیر رسیدند و آیه 67 سوره مائده «یا ایها الرسول بلغ ما انزل ....» نازل شد و بیش از 300 تن از مورخین و علمای اهل سنت به شأن نزول این آیه اعتراف دارند . در جریان حکومت امیرالمومنین جریان نفاق بازهم دست بکار شد و در قالب سه گروه «ناکثین ، مارقین و قاسطین»اقدام به فتنه گری کردند . نقش نفاق همان جریان نفوذی است و حضرت  آقا هم تأکید دارند که مراقب این نفوذی ها باشید.منافق کسی است که چیزی را که مد نظر خودش است را انجام می دهد نه برای خدا کارهایش می باشد.

حجت الاسلام ثمری درپایان با چند سوال پیرامون غدیر و بحث خلفا افزود: حال چند سوال اینجا از اهل تسنن مطرح است که امیدواریم به توانند به این آنها پاسخ دهند 1)بعد از پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم ، آن جریان نفاق کجا رفتند ؟ چه شدند ؟ آیا رد پایی از خودشان ماند یا خیر؟2)آیا می شود که پیامبری که عقل کل است برای بعد خودشان جانشینی قرار ندهند ؟ 3)چطور می شود که خلیفه اول که بواسطه ی بیعت مردم خلیفه شد پس از گذشت دو سال از پیامبر خودش خلیفه بعدی را مشخص می کند ؟ چطور پیامبر اسلام نمی توانند ولی آقای خلیفه اول توانستند ؟ چطور خلیفه دوم برای جانشینی بعد از خودش شورا تشکیل می دهد ؟
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه