2019 January 19 - شنبه 29 دي 1397

هاشمی گلپایگانی: امنیتی ترین دولتی که در زمینه برخورد با دانشجویان مخالفش بوده ، همین دولت است/حجم پولی کشور از وقتی روحانی دولت را تحویل گرفتند 3 برابر شده/نوروزپور:در دولت گذشته در فضای دانشجویی شرایطی به وجود آمده بود که تقریبا هیچ تشکل منتقد دولتی وجود نداشت/آقای رئیسی و تیم ایشان یک نقطه ضعف دارند و آن این است که برنامه خاصی ارائه نمی دهند
کد خبر: ١٤٠٩٨٧ تاریخ انتشار: ٢٤ ارديبهشت ١٣٩٦ - ١٢:٤٢
سیاسی » سیاسی
در مناظره دانشجویی بین ستادهای رئیسی و روحانی مطرح شد:
هاشمی گلپایگانی: امنیتی ترین دولتی که در زمینه برخورد با دانشجویان مخالفش بوده ، همین دولت است/حجم پولی کشور از وقتی روحانی دولت را تحویل گرفتند 3 برابر شده/نوروزپور:در دولت گذشته در فضای دانشجویی شرایطی به وجود آمده بود که تقریبا هیچ تشکل منتقد دولتی وجود نداشت/آقای رئیسی و تیم ایشان یک نقطه ضعف دارند و آن این است که برنامه خاصی ارائه نمی دهند

گروه سیاسی صابرنیوز: سید محمد حسین هاشمی گلپایگانی مسئول سابق بسیج دانشگاه امام صادق(ع) و نماینده ستاد حجت الاسلام رئیسی و مرتضی نوروز پور رئیس کمیته دفترسیاسی شاخه دانشجویی جوانان حزب اعتماد ملی و نماینده ستاد دانشجویی در صابرنیوز پیرامون دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری با هم به مناظره پرداختند.که مشروح این مناظره به شرح ذیل می باشد:
 
 
 
 امنیتی ترین دولتی که در زمینه برخورد با دانشجویان مخالفش بوده ، همین دولت است
 
سید محمد حسین هاشمی گلپایگانی نماینده ستاد دانشجویی حجت الاسلام رئیسی پیرامون حقوق شهروندی گفت: اگر به ظاهر حقوق شهروندی نگاه کنیم نکات خیلی خوبی دارد مانند خیلی از برنامه ها و رفتار دولت مستقرخیلی از حرف هایی که می زنند.حقوق قانون اساسی چیزی نیست که سر آن دعوا کنیم خیلی از بحث ها قبلا در قانون اساسی تصویب شده و عینا در بندهای قانون اساسی وجود دارد اما چیزی که اسم قوه را قوه ی مجریه می گذارد و تفاوتی با دیگر قوا ایجاد میکند اجرای آن قوانین است این سخت نیست مثلا من هواداران خودم را آزاد میذارم چون بنده دانشجو هستم و تجربه دارم مثلا سر قضیه برجام؛ برجام قضیه ای است که سر دولت تدبیر و امید رقم خورد به خوب یا بد بود قضیه کاری ندارم اما در جنبش دانشجویی ما مکررا از اعضای دولت خواستیم که با هم صحبت کنیم اما هیچ کدام حاضر نشدند مکرر درخواست همایش می کنیم اما یک مورد هم به ما اجازه ندادند خود من شاید 7 یا 8 مرتبه درخواست های مختلف دادم اما به یکی از آنها هم جواب مثبت داده نشد چه تجمع چه همایش هیچ کدام جواب داده نمی شد حتی مواردی مسئولان ذی ربط با بد اخلاقی جوابمان را می دادند میگفتند برگزار کنید یک ساعت قبل تماس می گرفتند که برگزار نکنید از بالا گفته اند انجام نشود وحرف درست و قشنگی است اما واقعا جایی زیبا می شود که دولت جرات داشته باشد که در برابر مخالفین به همین صورت عمل کند.

وی ادامه داد: من به ضرس قاطع عرض می کنم که شاید امنیتی ترین دولتی که در زمینه برخورد با دانشجویان مخالف بود همین دولت است با موافقین خود که کاری ندارد.

مسئول سابق بسیج دانشگاه امام صادق(ع) در خصوص برجام گفت: در مورد برجام،ما مکرر آقای روحانی آقای ظریف آقای تخت روانچی شاید 20 مورد بنده در فضای کاملا علمی دعوت کردم دو موردی هم می فرمایید برگزار شدنش با کلی پیگیری انجام شد و اصلا جواب نمی دادند در فضایی بنشینیم و حرف ها زده شود فضای دانشجویی مقتضیاتی دارد در فضای دانشجویی نقدها جدی است از هر دو طرف فریاد زده می شود اگر بگویید اینطور نیست پس یعنی فضای دانشجویی را ندیده اید جرات این که در یک فضای دانشجویی آزاد حضور پیدا کنند سخنرانان از قبل معلوم نشده باشد و همه مردم و افراد و کارشناسان باشند اما به این گونه نبود یک مورد در یک دانشگاه بود که آن هم سخنرانان مشخص بودند و کاملا برنامه ریزی شده بود.با این که برجام یک اتفاق تاریخی است به قول خودشان نقطه عطف است می طلبید که جنرال ها آقای روحانی در دانشگاه ها به دانشجویان اعتماد کنند و به کارشناس مخالف کارشناسی که حقوق شهروندی و آزادی بیان دارد اعتبار دهند که صحبت کند واقعا طوری که ملزم بود انجام نگرفت و خیلی هم ضعیف تر انجام گرفت .
 
حرف ما اصلا روی برنامه آقای روحانی نیست بلکه باید عقب تر برویم ما رویکرد را می خواهیم عوض کنیم/ حجم پولی کشور از وقتی ایشان دولت را تحویل گرفتند 3 برابر شده

وی ادامه داد:  حرف ما اصلا روی برنامه آقای روحانی نیست باید عقب تر برویم ما رویکرد را می خواهیم آقای رئیسی هم چند مرتبه گفتند ما رویکرد را می خواهیم عوض کنیم شما می گویید ضریب جینی اینطور شده اما چیزی که معلوم است این است که حجم پولی کشور از وقتی ایشان دولت را تحویل گرفتند 3 برابر شده طبق سایت های معتبر پایه پولی کشور 3 برابر شده آقای طیب نیا هم تقریبا به این اظهار کردند بعد می بینیم که بعد از این اتفاق کل تورم ما هم ثابت موند که یک خلا و سوال عجیب در اقتصاد پیش می آید که چه می شود حجم پولی زیاد شود تورم ثابت بماند.تورم حاصل دو ضرب است یکی سرعت گردش پول و دیگری حجم پول، هر اقتصاد دادنی چنین چیزی را می داند ما حجم پول را زیاد کردیم تورم تغییری نکرده از این مسئله این برداشت می شود که پولی که ما در این حوزه دادیم فقط به یک قشر خاصی دادیم چون آدم پولدار یک عدد پیتزا می خورده نمی تواند 4 عدد بخورد و در خرج های خرد که آمار تورم از آن در می آید مانند نان و چیزهای دیگر اصلا در آن ضرب نمی شود پس مصرفمان زیاد نمی شود در نتیجه گردش مالی زیاد نمی شود .
 

 
هاشمی گلپایگانی افزود: این نشان دهنده این است که حجم پول زیاد شده در دست عده ای خاص قرار گرفته همان حجم 540 هزار میلیارد وام که گفتند رفته در یک قسمت خاصی که خودتان گفتید.هیچ دولتی نه برنامه ای داده و نه اجرا کرده شما می گویید ما برنامه بدهیم؟ دولتی که آمده و برنامه جدیدی روی کار نیاورده همان هایی که بوده یا تعدیل کرده و همان ها را ادامه داده فقط گفته این بد است این بد است این بد است چیزهای مختلف را شروع کرده و به تخریب آن پرداخته دولت مستقر باید پاسخ دهد و برنامه اش برای سال آینده چیست آیا شما برای سال آینده برنامه داده اید که می گویید ما برنامه بدهیم آقای رئیسی برنامه دادند و برنامه ایشان هم حاضر است بحث بیکاری معلوم است وقتی 50 هزار میلیارد واردات کشور است و نصف آن 25 هزار میلیارد قاچاق صورت می گیرد قاچاق کالاهایی که برای کشور مضر است وقتی ما جلوی این قاچاق ها را بگیریم معلوم است در کشور اشتغال ایجاد می شود یعنی اگر شما فضای اقتصادی کشور را درست و واقعی کنید خود به خود اشتغال ایجاد می شود به برنامه آنچنانی احتیاج ندارد.اقتصاد یک امر واضح است وقتی فضا صحیح باشد خود به خود پیش می رود این قانون است شما از هر که می خواهید بپرسید.
 
وی ادامه داد: قاچاق وارد می شود نه جلویش گرفته می شود و نه برنامه خاص دارند شبکه عمومی گمرک های کشور را حذف می کنیم طرحی که هر کالایی وارد کشور می شود روی آن بارکد داشته باشد معلوم شود از کجا آمده و به کجا می رود ما باید به مغازه برویم و بگوییم این کالا از کجا آمده که به اینجا رسیده است همه این طرح را حذف می کنیم همه این کارها را حذف می کنیم بعد می گوییم چرا قاچاق داده می شود ما می خواهیم جلوی آن را بگیریم در دنیا همه چیز که با زور انجام نمی شود از دیدگاه هایی که خود به خود جریان را هدایت می کنند به سمت جایی که باید برود استفاده می شود برای کاری که باید انجام شود. 

مشکل دولت این است که درباره همه مسائل ساده و قهری فکر می کند/ برخلاف ظاهر آقای روحانی که خودشان را یک حقوقدان معرفی کردند کاملا نگاه امنیتی دارند/ رویکرد دولت، رویکرد صادقانه با مردم نیست

هاشمی گلپایگانی پیرامون سخنان نماینده ستاد روحانی افزود: من در ابتدا چند نکته در رابطه با صحبت های آقای نوروزپور بگویم بعد پاسخ سؤال را بدهم. ببینید آقای نوروزپور من در بحث قبلی خدمتتان گفتم که به چه صورت می شود جلوی قاچاق را هم گرفت. مشکل دولت این است که درباره همه مسائل ساده و قهری فکر می کند. برخلاف ظاهر آقای روحانی که خودشان را یک حقوقدان معرفی کردند کاملا نگاه امنیتی دارند فکر می کنند اگر قرار باشد قاچاق متوقف شود باید سر مرزها برویم و بگوییم چرا قاچاق آوردی و شخص را روانه زندان کنیم و به همین صورت ادامه پیدا کند و برخورد قهری داشته باشیم. من خدمتتان هم عرض کردم که طرح هایی وجود دارد که در دنیا در حال اجراست مانند نظام گمرک الکترونیک که در دولت قبل استارت خورد و راه افتاد و در چند گمرک انجام شد و دیدند که بسیار خوب هم جواب می دهد، دولت یازدهم آمد و آن سیستم را برداشت. طرح بعدی طرح شاپرک بود تمام دنیا همین است یک کالایی که دست شما می رسد کد را که بزنید مشخص می شود از کدام گمرک آمده و خریدار چه کسی بود ولی این دولت این طرح را هم حذف کرد. اگر شما می گویید مبارزه با قاچاق این کار برخورد قهری ندارد که قوه قضاییه چگونه می شود با این تعداد قاچاق برخورد شود و بعد هم به قسمت های دیگر ربط بدهیم. در رابطه با حقوق شهروندی هم گفتم حرف های قشنگی است و ما هم قبول داریم و اعتقاد داریم و پشت شما هستیم. من می گویم آن صحنه ای که باید سنجید که این حرف به مردم رسیده است صحنه عمل است. آیا درصحنه عمل شده است یا نه؟ دولت تدبیر و امید حرف های قشنگی می زند، شفافیت اقتصادی حرف بسیار قشنگی است. در صحنه عمل چه شد؟ دولت می رود قرارداد امضا می کند و بعد از آنکه امضا شد باید مقام معظم رهبری بیایند و موضع بگیرند و ناراحت شود و از چشم مسئولان عالی رتبه کشور پنهان می کنند. این شفافیت است؟ نه آقای نوروزپور این به زیرساختی هم ندارد رویکرد مشکل دارد. رویکرد دولت، رویکرد صادقانه با مردم نیست.
 

 
 روحانی به قدری از احمد نژاد گفته که خودش عمیق در بداخلاقی که از احمدی نژاد می گوید گرفتار شده است
 
وی ادامه داد: ما مسئله ای که برخود کردیم آقای روحانی به قدری از احمد نژاد گفت خودش عمیق در بداخلاقی که از آقای احمدی نژاد می گوید گرفتار شده است. شما ببینید الان چه کسی فضای التهابی در کشور به وجود می آورد؟ هر روز یک حرف جدید، اینها می خواهند دیوار بکشند؟ شما این استدلال را از کجا آوردید؟ نوع رویکرد آقای روحانی که یک دشمن فرضی مخوف هیولا صفت ایجاد کند و همه را از آن بترساند این که رفتار تبلیغاتی نیست. آقای روحانی بیایید روی زمین و روی عدد و رقم بحث کنیم. آقای نوروزپور همین که می گویید دیپلماسی ما در زمینه اقتصادی، دیپلماسی مذاکره است. من نسبت به این موضوع دو مسئله دارم. اول اینکه حجم سرمایه گذاری خارجی در این چهار سال افزایش پیدا کرده یا کاهش؟ کاهش پیدا کرده است. این آمار در سایت MIA دقیق وجود دارد. اگر سرمایه گذار خارجی بخواهد بیاید در داخل کشور سرمایه گذاری کند باید نظام اقتصادی داخل درست باشد تا سرمایه گذاری کند، وقتی نظام اقتصادی یک نظام فشل و بهم ریخته ای است قطعا برای سرمایه گذاری نمی آید. وقتی نمی داند مجوزها و رفت و آمدها چگونه است نمی آید. با حرف زدن و با حلوا حلوا که دهان شیرین نمی شود. ما چهار سال گفتیم، چهار سال دیگر هم همین حرف ها را بیاییم بگوییم آقای رئیسی فردی بود که به صورت داوطلبانه کل آمار اقتصادی و وضعیت عملکرد آستان قدس را ارائه دادند به صورت شفاف و واضح هم ارائه دادند. شما گفتید این ها را نشنیدیم آقای رئیسی بحث قاچاق را در گفتگوی ویژه خبری تاریخ 17 اردیبهشت مطرح کردند.

نماینده دانشجویی ستاد رئیسی اظهار داشت: بخشی از برنامه های ایشان روی سایت است و بخش دیگری را هم می گذارند. ما هم می گوییم با حرف کشور اداره نمی شود. ما عملکرد دولت را نقد می کنیم. مسئله دیگری هم هست که به نظر من مسئله مهمی است. شرعی است و اگر این مسئله مشکل داشته باشد ما باید یک نامزد را فراموش کنیم. بحث اینکه گفتند از آستان قدس برداشتند و سرمایه گذاری اقتصادی کردند. مسئله وقف بستگی به موضوع واقف دارد. اگر موضوع واقف مثلا باغ ملک آباد مشهد را وقف کرده که این ها بگردد و سود و هزینه اقتصادیش هزینه آستان شود این کار ایرادی ندارد و الان هم دارد صورت می گیرد. قطعا قطعا چیزهایی که از نظر مردم در ضریح امام رضا (علیه السلام) یا موضوع وقف دارد در همان زمینه ها خرج می شود.
 

هاشمی گلپایگانی بیان رویکرد رئیسی برای برون رفت از رکود کارگاه ها، شکوفایی، اشتغال زایی اظهار داشت:این بحث، بحث کاملا اقتصادی است. ببینید ما برای اینکه دولت ها به جز برخورد قهری که بدترین نوع برخورد است اگر بخواهند اقتصاد یک کشور را کنترل کنند، دو ابزار دارند یک ابزار مالیات ها، دو ابزار تعرفه ها. این در اقتصادی است که اقتصاد سالم باشد. اقتصادی که حجم قاچاق برابر با واردات گمرکی یا بیشتر نباشد. قطعا اولین کاری که آقای رئیسی بسیار برآن تأکید کردند و گفتند بحث قاچاق کالاست. بعد مسئله ای که آقای نوروزپور فرمودند گفتند اینگونه نیست که اگرما جلوی قاچاق کالا را بگیریم خود به خود اشتغال ایجاد می شود. نه اینگونه نیست.
 

وی ادامه داد: چطور ما کارگاهی داریم که هفتاد درصد آن تعطیل است؟ چطور مردم ما علاقه دارند سرمایه هایشان را در امر مسکن بگذارند تا اینکه در امر کارهای دیگر. چه تعداد خانه خریدند و خانه هایشان افتاده است. چرا؟ چون کالاهای رقیب با قیمت های بسیار پایین تر و کالاهای مشکل دار وارد کشور می شود، خود به خود بنگاه های داخل تعطیل می شود. ما اگر بتوانیم یک بازار خوب و درست در داخل ایجاد کنیم آن فردی که می بیند بازار دارد می رود کفشش را تولید می کند. الان یک کارگاه کوچک هست که می گوید من سیصد کارمند داشتم، تعداد را تقلیل دادم به ده کارمند. چرا؟ چون بازار ندارم. کفش بی کیفیت چینی که قطعا از کفش تبریز ما بی کیفیت تر است به شدت وارد بازار می شود. اگر ما جلوی این را بگیریم قطعا کارگاه راه می افتد و فرد دیگری ترغیب می شود که در کنار آنها کار کند و کارگاه دیگری بزند.

مسئول سابق بسیج دانشگاه امام صادق(ع) ادامه داد: مسئله دوم، مسئله مالیات است. نظام مالیات ما در کشور اشتباه است. به چه مفهوم؟ ما مالیات را به فردی تخصص می دهیم که همواره کار می کند. یعنی می رویم می گوییم شمایی که مغازه دارید به من مالیات بدهید. شمایی که کارمندید قبل از اینکه حقوقتان پرداخت شود مالیات بدهید. ما اگر مالیات را از کالاهای مصرفی و از فعالیت های اقتصادی برداریم و بر کالاهای سرمایه ای بگذاریم، مثل مسکن اضافی. الان سرمایه داران ما تا پولی به دست می آورند خانه می خرند مازاد بر مصرفش است. کالاهای مصرفی را به کالای سرمایه ای تبدیل کردیم. خانه کالای مصرفی است. اگر بتوانیم نظام مالیاتی را تغییر بدهیم قطعا می توانیم یک رشد اقتصادی بسیار خوبی داشته باشیم. اقتصاد اینگونه نیست که بگوییم آقای رئیسی دادستان و در قوه قضاییه بودند باید این ها را می گرفتند و درست می کردند. نخیر برای اقتصاد باید بازار داخل را درست بکنیم خود به خود چرخ اقتصاد می چرخد.
آیا ژنرال هایی که آقای روحانی سرکار آوردند توانایی اداره کشور را داشتند؟

فعال سیاسی در ادامه افزود: بحثی که خیلی برای من مهم است این است که: دولت چگونه می خواهد کاری را انجام دهد؟ هر دولتی قطعا با ژنرال های خودش قرار است کار انجام دهد. نه شخص آقای روحانی، نه شخص آقای احمدی نژاد، نه شخص آقای رئیسی و نه شخص آقای قالیباف کسی نیست که بتواند کشور را درست کند. هر فردی با افرادی که اطرافش هستند می توانند کار انجام دهند. آیا ژنرال هایی که آقای روحانی سرکار آوردند توانایی اداره کشور را دارند؟ بله این افراد زمانی آدم های بزرگی بودند آقای نعمت زاده شاید فرد بزرگ و توانمندی در صنعت اقتصاد بوده است همچنین آقای آخوندی و ترکان و.... ، ولی آیا اینها در حال حاضر می توانند چرخ اقتصاد کشور را بچرخانند؟ می توانند مدیریت درستی داشته باشند؟ نباید ما یک سری مدیرهای جدید سرکار بیاوریم؟! آیا این امید را از منِ جوان نمی گیرید؟ منی که نگاه می کنم آقای هفتاد ساله وزیر است و همه آنهایی که سرکارند باید سنشان بالا باشد. یک ویژگی ای که آقای رئیسی دارد افرادی که در حال حاضر اطرافش جمع شدند افراد توانمند و پویایی هستند و ایشان یک باند خاصی ندارد. آقای رئیسی آمده است و افراد توانمند حول ایشان جمع شده اند و شاید این کاراترین نوع دولت ها باشد که بیاییم بگوییم چه کسی توانمند است بیاید. در آستان هم ایشان این نوع مدیریت را از خودشان نشان دادند. می بینیم از جای جای کشور کسانی که قبلا هیچ گونه عقد اخوتی با ایشان نداشتند دور ایشان جمع شدند. ولی دولت مستقر یک سری آدم های خاص، یک تیمی بسته و با آنها جلو می رود.

تورم کاهش پیدا کرده است ولی می این پول چه شده است؟/حرف هایی روحانی می زنند که رأی جمع کنند ولی اینها به درد کشور داری نمی خورد

هاشمی گلپایگانی با انتقاد از سخنان نوروز پور گفت: متن تایپ شده مناظره را به آقای نوروزپور بدهید تا ایشان مطالعه کنند و ببینند که چه کسی رو هوا حرف زد. من برای تورم کاملا روی زمین آمدم و حرف زدم. برای گمرکات حرف روی زمین زدم و نمونه های دنیا را  گفتم و شما رو هوا یک سری نکاتی را گفتید و من تأکید هم کردم که این استراتژی خوبی برای انتخابات و تبلیغات است ولی استراتژی خوبی برای کشورداری نیست. ما یک دشمن فرضی درست کنیم که چه کسانی نمی گذارند فلان جا رشد کند؟ چه کسانی نمی گذارند فلان کار انجام شود؟ و... یک دشمن فرضی درست می کنند. این ها یعنی آقای رئیسی؟! حرف هایی را بدون استدلال چسباندن، مثلا آقای روحانی هم الان این را می گویند. آقای رئیسی می خواهند دیوار کشی کنند؟! حرف هایی می زنند که رأی جمع کنند ولی اینها به درد کشور داری نمی خورد، کشور داری نیاز به عدد و رقم دارد. درباره تورم من حرف شما را تأیید می کنم، شما به حرف من دقت نکردید. من گفتم تورم کاهش پیدا کرده درست است کاهش پیدا کرده است ولی می گویم این پول چه شده است؟ ببینید ما آمدیم پولی ریختیم وسط حجم پولی بالا رفته تورم آمده پایین. این یک تضاد بزرگ در اقتصاد است.

وی ادامه داد: حالا من می گویم چه شده است؟ واقعا سه چهار ماه سؤال ذهنی من این بود. پیش چندین استاد هم رفتم. چند نفرشان می گفتند ما هم نمیدانیم چه شده است. این یک قانونی است که در دنیا هم هست. یک نفر توانست جواب من را بدهد. گفت: شما اگر این پولی که به کشور تزریق کردید، فقط به عده ای که ثروتمند هستند بدهید قطعا در تورم تأثیر ندارد. چرا؟ چون فردی که وضعیت مالیش خوب است، خریدش آنقدری تفاوت نمی کند. اگر پولی دستش بیاید تا در بازار بورس می گذارد یا بانک، یا سکه می خرد یا خانه. که هیچ کدام این ها در تورم حساب نمی شود.
 

 
مسئول سابق بسیج دانشگاه امام صادق(ع) گفت:  اگر این پول را دست فردی که ضعیف تر
است بدهیم مایحتاجش را می خرد. از این استدلال که استدلال کاملا صحیحی هم هست می شود فهمید که چه فاصله طبقاتی ای ایجاد کردیم. بعد می آییم زیرآب ضریب جینی را می زنیم؟! همین شماها بودید که در یک سالی از ضریب جینی حرف زدید. ضریب جینی پولدارهای جامعه با قشر متوسط جامعه ما چقدر فاصله پیدا کردند؟ در یک جامعه چقدر تفاوت بین گروه های مختلف هست؟ هفت واحد زیاد شده و افزایش داشته است. این حرف اشتباه هست که بگوییم بازار داخل را به گونه ای کنیم که اشتغال ایجاد شود و مردم بتوانند بروند کار کنند. این حرف لیبرالی است؟ یا شما لیبرالی و نظام سرمایه داری را کلا متوجه نشدید یا اینکه دارید جور دیگری مناظره می کنید. حرف من این است که قاچاق در کشور از موانع غیررسمی صورت نگیرد، کالای غیرضروری وارد نشود تا تولیدکننده داخلی بتواند تولید کند.
 
دولت تدبیر و امید تمام تلاشش را کرد که مالیات حقوق بگیران را افزایش دهد
وی ادامه داد: یک مشکل دیگری هم به دولت تدبیرو امید وارد است. ببینید یک سری طرح ها درست است و باید انجام شود. ولی در طرح های جدید همه جا اینگونه است در ابتدای شروع کار یک اشتباهی پیش می آید، یک خطایی دارد، برخی جوانب در نظر گرفته نشده ولی در کل طرح باید انجام شود. مانند طرح سهمیه بندی بنزین، شاپرک و.. این طرح ها، طرح هایی است که باید انجام شود. ما در روز در کشورصد میلیون لیتر بنزین می فروشیم و سومین کشور دنیا از نظر ارزانی بنزین هستیم. ما نفت صادر می کنیم فکر می کنیم رشد کردیم میفروشیم با پولش بنزین می خریم وارد کشور میکنیم میسوزانیم و هوا میکنیم مردم مریض می شوند و می گویند چرا خفه شدیم؟ می گوییم چرا قیمت بنزین قیمت غیرواقعی است. برنامه درست و حسابی برای اشتغال ندیدیم. زیرساخت ها قابل اصلاح هست. در مورد اینکه می گویید مجلس رد کرد، دولت تدبیر و امید اگر کاری را می خواست انجام دهد دیدیم که چه خوب انجام داد. برجامی که کلی روی آن حرف بود توانست انجام دهد و به انتها رساند. انرژی ای که برای برجام گذاشت برای نظام مالیاتی هم گذاشت؟ خیر نگذاشت. دولت تدبیر و امید تمام تلاشش را کرد که فقط مالیاتی که از حقوق بگیران دارد افزایش دهد. ما آمدیم هزینه دولت را دو برابر کردیم، 112هزار میلیارد را تقریبا به دویست هزارمیلیارد رساندیم ولی مجموع حقوق ها از هشتادهزار میلیارد به 110-120 هزارمیلیارد رسید بقیه ا هزینه جاری دولت شده است. دولت می آید یک سری خرج های زیادی، یک سری کارهایی که از جیب مردم می رود و بعد هم فقط بگوییم که اینها بد هستند. اینها کسانی هستند که اجازه رشد به سیستان را ندادند. دولت امسال فقط ده میلیارد تومان برای کریدور چابهار به خط شمال رسید. این خط اگر راه بیفتد به اندازه درآمد نفت درآمد داریم.جزو برنامه توسعه است.

هاشمی گلپایگانی در پایان افزود: وقتی یک چیزی برای کشور به امر ضروری است. طرف هندی هم سرمایه اش را نگذاشته است شما بروید سر خط پروژه ببینید. هیچی پیش نرفته است. من سرخط رفتم و دیدم. با حرف که کشور پیش نمی رود.


 

در دولت گذشته در فضای دانشجویی شرایطی به وجود آمده بود که تقریبا هیچ تشکل منتقد دولتی وجود نداشت
 
نوروزپور نماینده ستاد دانشجویی حجت الاسلام روحانی پیرامون حقوق شهروندی گفت: بحث حقوق شهروندی یکی از بحث های مهمی است که در قانون اساسی هم به آن اشاره شده از آزادی برگزاری تجمعات تا برگزاری ایجاد احزاب و تشکل ها تا آزادی مطبوعات و آزادی نقد چه به صورت مستقیم چه غیر مستقیم به آن اشاره شده رئیس جمهور هم به عنوان مجری قانون اساسی و کسی که سوگند می‌خورد حافظ قانون اساسی باشد وظیفه دارد شرایطی را ایجاد کند که قانون اساسی به طور کامل و جامع اجرا شود متاسفانه در دولت گذشته در فضای دانشجویی شرایطی به وجود آمده بود که تقریبا هیچ تشکل منتقد دولتی وجود نداشت و شرایط به گونه ای رقم خورده بود که مخالفت با رئیس جمهور وقت مخالفت با خدا حتی نامیده میشد و اطاعت از او اطاعت از خدا بود

وی افزود: در هر صورت وقتی این شرایط را ملاحظه می کنید اتفاقی در سال 92 افتاد که نوید این را می داد این شرایط تغییر می کند مدعی نیستم که این شرایط به نحو احسن تغییر کرده و اصلاح شده چون اگر فکر کنیم در کشور ما رئیس جمهور تمام کارها را در دست دارد و می تواند کارهای محیرالعقول انجام دهد اشتباه می کنیم در کشور برخی قدرت های نهاد های غیر رسمی داریم غیر از نهادهای قدرتی که در قانون اساسی به آنها اشاره شده که در هر صورت مانع اصلاحاتی می شوند که شاید به ضرر آنها باشد وقتی شما حقوق شهروندی افراد را پاس بدارید وقتی در کشوری زندگی کنید که آزادی نقد در آن وجود داشته باشد شاهد رانت خواری ها و فسادهای چندین هزار میلیاردی نخواهید بود حداقل دولت تدبیر و امید این کار را با تمام دشواری هایش شروع کرد و در دولت آقای روحانی به دستور دولت هیچ شبکه اجتماعی بسته نشد برخی نهادهای غیر رسمی فضای رخوت و نا امیدی را حاکم کردند.به نظر بنده شاید حقوق شهروندی به نحوی تعریف می شود که در قانون اساسی هم نگنجد شاید قانون اساسی ما هم باید در یک زمانی تغییر کند و اصلاح شود اما در حالت فعلی حقوق شهروندی برای من اصول قانون اساسی تعریف می شود و اجرای بدون تناقض با اصول قانون اساسی
 

رئیس کمیته دفترسیاسی شاخه دانشجویی جوانان حزب اعتماد ملی اظهار داشت: عملکردهای این دولت مشخص است برنامه هایشان هم در سال 92 مشخص بود واقعیت وقتی به بنده اطلاع دادند که با نماینده آقای رئیسی باید مناظره داشته باشم چون این مدت مناظره های مختلف رفیم عملکردهای دولت کاملا مشخص است مشخصه دولت تدبیر و امید که بحث سیاست خارجی سیاست داخلی و ... بوده کاملا مشخص است اما من هرچقد جست و جو کردم که دو صفحه دو برگ دو خط از برنامه های آقای رئیسی را در حوزه اقتصاد، فرهنگ، حقوق شهروندی و ... پیدا کنم موفق نشدم اما در روز مناظره جزوه ی 400 500 صفحه ای نشان دادند و گفتند برنامه دولت کار و کرامت است .
 
من قبول دارم که دولت تدبیر و امید هم نقطه قوت دارد هم نقطه ضعف

من قبول دارم که دولت تدبیر و امید هم نقطه قوت دارد هم نقطه ضعف کدام دولت است که همه نقاط قوت را یکجا داشته باشد هر عملکردی هم نقاط قوت دارد هم نقاط ضعف اما شما وقتی نقد می کنید نقد به صرف نقد برای مملکت داری ارزشی ندارد زمانی هست شما در فضای تئوریک صحبت می کنید و به عنوان روشنفکر و منتقد نقد می کنید مسئله ای هم نیست در بحث برجام مگر آقای عراقچی با بسیج دانشجویان کشور جلسه نداشتند؟ شما کم لطفی می نمایید حداقل 2 تا برنامه بود که بنده درجریان بودم آقای ظریف هم جلسه داشتند بحث های تندی هم انجام شد و آقای ظریف هم جواب دادند خاطرتان باشد بحث در مورد سوریه، یمن و محور مقاومت انجام شد یک جلسه که دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد انجمن علوم سیاسی کشور برگزار کرد و همه مذاکره کننده های هسته ای ما آمدند و در یک فضای علمی بحث کردند.

وی ادامه داد: زمانی می خواهید فضای رسانه ای پر هیاهویی را مثل جنبش دلواپسیم و ... انجام دهید که کسی در آن فضای پرهیاهو نمی آید که از ابتدا تا آخر دولت را توهین می کنند بیاید و صحبت کند چه کسی می آید که نه بحث علمی بشنود نه بحث منطقی و فقط فحش بشنود فضا باید علمی و منطقی باشد حرف ها را که بشود زد دولت آمده و جواب داده قضیه برجام را که شما می فرمایید خیلی جواب داده انجمن ملی سیاسی برگزار کرده تیم مذاکره کننده با اعضای بسیج دانشجویی جلسه داشت رفقای دانشجویی جلسه داشتند و طوری هم نبوده که جواب ندهند.
 
 
آقای رئیسی و تیم ایشان یک نقطه ضعف بزرگی دارند و آن این است که برنامه خاصی ارائه نمی دهند

فعال سیاسی اظهار داشت:آقای رئیسی و تیم ایشان یک نقطه ضعف بزرگی دارند و آن این است که برنامه خاصی ارائه نمی دهند ایشان در مناظره می فرمایند تورم بد ، فقر بد ، ضریب جینی بد است و تصورشان از فقر فقط ضریب جینی است در صورتی که فقر فقط با ضریب جینی سنجیده نمی شود ضریب جینی یعنی پراکندگی ثروت و مسئله ای که در رابطه با این ضریب مطرح است این است که در کوتاه مدت جواب نمی دهد بلکه در بلند مدت جواب می دهد یعنی شما نمی توانید عملکرد دولت فعلی را با ضرب جینی بسنجید تغییری انجام می شود و ضریب جینی 7 8 سال بعد تغییر می کند. آقای رئیسی می گوید ضریب جینی بالاست بد ، فقر بد ، بیکاری بد ، تورم بد است ، کسی که مسکن ندارند بد است جوانان ازدواج نمی کنند بد است طلاق بد است همه چیز بد است من هم میدانم برنامه شما برای تغییر این ها چیست؟
 
کشور داری با شعار اداره نمیشود باید برنامه داشته باشند
نوروزپور در ادامه افزود: آقای قالیباف یک وجه ممیزی نسبت به آقای رئیسی دارد که مشخصا میگوید مثلا یارانه را 150 هزار تومان می کنم تولید محصولات پتروشیمی را افزایش دهیم اشتغال افزایش می یابد اما آقای رئیسی اصلا اطلاع ندارد که میزان محصولات پتروشیمی ما در سال چند میلیون تن است . کشور داری با شعار صورت نمی گیرد باید برنامه داشته باشند وقتی می گویید بحث فقر مشکل دارد و باید حل شود ممنون از نقد خوبی که انجام دادید ما می دانیم مشکل دارد و در کشورمان بی عدالتی وجود دارد ما هم می دانیم تورم وجود دارد و قاچاق سوخت صورت می گیرد می دانیم که یکسری نهادها مالیات نمی دهند شما بگویید چگونه اصلاح کنیم شما می خواهید با فساد مبارزه کنید سلمنا مبارزه کنید شما 35 سال در قوه قضاییه بود آنجا راحت تر می توانستید با فساد مبارزه کنید
 

سخنگوی سابق انجمن های اسلامی دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی (طیف آزادی خواه) ادامه داد:این ها نقدهایی است که به آقای رئیسی وارد است من واقعا چیزی پیدا نکردم شما راحت می توانید بابت عملکرد دولت حمله کنید اما من چیزی ندارم که نقد کنم در واقع دو صفحا دستم نیست که بگویم مثلا گفتند یارانه ها را 3 برابر میکنند منابعش کجا است و بتوانم نقد کنم که اگر منابع از فلان جا تامین شود چه مشکلاتی دارد ما هیچی نمی دانیم و واقعا مانند هندوانه در بسته است فقط یک سری شعار وجود دارد ما یک بار تجربه کردیم از این شعارها هیچ عملی در نمی آید.آقای هاشمی به نظر من شما به عنوان نماینده آقای رئیسی به جای نقد کردن که هر دولتی قابل نقد است بفرمایید نظرتان در مورد حقوق شهروندی چیست؟ شما بفرمایید وضع اقتصاد را بخواهیم اصلاح کنیم باید چه کار کنیم؟ شما بفرمایید از وضعیت هسته ای چطور دفاع می کردید؟ بله باید اقتدارمان در سطح دنیا رعایت شود به نظر شما این رعایت اقتدار چگونه است وقتی گلوگاه های اقتصادی کشور را بستند چطور این مسئله را حل می کنید؟

نوروز پور اظهار داشت: آقای هاشمی باز هم با مسئله ای که خدمتتان عرض کردم رو به رو هستیم تعریفتان را از حقوق شهروندی بیان نفرمودید آقای رئیسی چگونه می خواهد به مسئله حقوق شهروندی و رعایتش را ایفا کند پرونده و کارهای ایشان درقوه قضاییه مشخص است برنامه شان برای دولت چه چیز است شما این را نفرمودید تعریف ایشان از حقوق شهروندی چست از آزادی مطبوعات چه تعریفی دارند مواجه ایشان با عملکردهای گذشته شان به شکل است آیا قرار است همان عملکردها را در قوه ی مجریه ادامه دهند؟ این ها را مشخص بفرمایید اگر برنامه ایشان موجود است ما ندیدیم شما می فرمایید برنامه دارند و اولین بار از زبان شما میشنوم که برنامه ایشان برای ایجاد اشتغال این است که قاچاق کالا را از بین ببرند.
 
در 35 سال در قوه قضاییه و در سازمان بازرسی بودند آنجا که راحت تر می شد با قاچاق و فساد مالی مبارزه کرد/ ایشان اکنون می خواهند در قوه مجریه با آن مبارزه کنند/قاچاق کالا در کجا صورت میگیرد
وی ادامه داد: متاسفانه من در سفر بودم و ندیدم اما خیلی گشتم برنامه پیدا کنم در صورتی که برنامه ای نبود ایشان می خواهند قاچاق کالا را از بین ببرند به ما هو که قاچاق از بین نمی رود قاچاق را حذف کنید باید ما به اذای آن تولید داخلی داشته باشید منابع تولید داخلی از کجا می خواهد تامین شود این را مشخص کنید.شما می فرمایید مبارزه با قاچاق باز هم بر میگردم به عرائض ادامه صحبت هایم ایشان در 35 سال در قوه قضاییه و در سازمان بازرسی بودند آنجا که راحت تر میشد با قاچاق و فساد مالی مبارزه کرد الان آمدند در قوه مجریه می خواهند با آن مبارزه کنند.قاچاق کالا در کجا صورت میگیرد؟ حجم قاچاق عظیم کالا که فرمودید پول بر قاچاق را انجام می دهد؟ اسکله های غیر مجاز برای چه کسانی است؟ من می توانم اسکله غیرمجاز بزنم؟ یا مثلا پایه های غیر شفاف و سوخت برای چه کسانی است؟ می خواهید جلوی قاچاق کالا را بگیرید بسم الله بروید جلویشان را بگیرید .

فعال سیاسی اظهار داشت:برای چه کسانی است برای 4 در صدی ها است؟ من بعید میدانم این که امنیتمان را هم به 4 درصدی ها داده باشیم که بعید میدانم مثلا اسکله ای که در دریا و بنادر ایجاد می کنید نیروی نظامی آنقدر اقتدار دارد که ملوان های انگلیسی را دستگیر می کند عبدالمالک ریگی را رو هوا میزند پس چطوری می شود یک اسکله غیر مجاز وسط دریا باشد و با آن مقابله نشود؟ آقای رئیسی با اینها قرار است مقابله کنند؟ رویکردها را میخواهند عوض کنند؟ رویکردها ی ایشان به چه شکل است در مورد نهادهای غیرشفاف اقتصادی می خواهند چه کاری کنند؟عملکرد ایشان در آستان مقدس مشخص است شما وقتی فرشی را نذر مسجدی کنید تا زمانی که آن فرش وجود دارد نمی توانید فرش را خارج کنید تا زمانی که بپوسد حتی وقتی هم که بپوسد به آن شبهه وارد است که آیا می توانم کاری با این بکنم تا زمانی که نذر شده باید نذرت همانجا بماند وقفت همان جا بماند مردم برای امام رضا نذر کردند مردمی هستند که به مقدسات خودشان عشق می ورزند چرا باید حق داشته باشیم با نذری که برای امام رضا کردند کار اقتصادی کنیم یعنی نذر را از جایگاه خودش خارج کردیم شما وقتی یک فرش را به مسجد می دهی نمی توانی بیرون بیاوری نمی توانی جای دیگه از آن استفاده کنید

نوروز پور افزود: می دانستید در خیابان شانزلیزه موقوفه داریم چه اتفاقاتی داخلش می افتد بعد شما این کار اقتصادی را انجام می دهید برای آن مالیات هم نمی دهید دولت تدبیر و امید گفت آستان قدس مالیات بدهد چون کار اقتصادی می کند و نذورات است.آقای رئیسی به رهبری نامه نوشتند رهبری فرمودند حداقل بهتر است آستان قدس به دولت مالیات دهد دولت برایش ردیف بودجه تعیین کند و دوباره به آستان قدس برگرداند به دلیل این که شفافیت اقتصادی باشد بدانیم آقا چقدر پول دارد و چقدر گردش سرمایه داریم اما همین موضوع را هم اجرا نکردند یعنی ما با رهبری هم تا جایی پیش می رویم که به نفع منافع خودمان باشد از یک جایی به بعد که مخالف منابع خودمان باشد یادمان می رود رهبری کجاست نظام و انقلاب برای چه کسی است.
 
آقای احمدی نژاد پایش را هم به دانشگاه نمی گذاشت ما نقد می کردیم می رفتند حراست دانشگاه ما را تهدید می کردند

نماینده ستاد دانشجویی روحانی اظهار داشت: آقای هاشمی من به نیت خالص شما ایمان دارم اما به نیت خالص کسانی که سنگشان را به سینه می زنید اعتقاد ندارم اگر این ها به اصول اولیه این نظام اعتقاد داشتند به حاکمیت مردم و این که مردم ولی نعمتان ما هستند اعتقاد داشتند دم از مردم می زنند اما با بنز آخرین مدل و ده ماشین بادیگارد میان مردم می روند حتی برای ثبت نام در وزارت کشور هم 20 بادیگارد همراهشان است جایی بخواهند ثبت نام کنند 3 تا ون همراه دارند که با مردم بدون روتوش برخورد نداشته باشند.آقای هاشمی من با شما موافقم که مسئولین بین دانشجویان صحبت کنند و گفت و گو داشته باشند شما می دانستید ما زمانی از آقای احمدی نژاد در نشریه انتقاد می کردیم ما را به حراست دانشگاه می بردند و تهدید می کردند که برایتان اتفاق هایی می افتد شما این ها را ندیده ای؟ اوج دغدغه شما این است که چرا آقای ظریف نیامده با شما صحبت کند یعنی ما می گوییم آقای ظریف در وزارت خارجه بیکار نشسته که از این نشست دانشجویی به آن نشست برود 2 3 بار صحبت کردند اما آقای احمدی نژاد پایش را هم به دانشگاه نمی گذاشت ما نقد می کردیم می رفتند حراست دانشگاه ما را تهدید می کردند که نمی خواهی کارشناسی ارشد بخوانی نمی خواهی در این مملکت کاری کنی ما این دردها را کشیدیم.

دولت مسلما چهار سال آینده هم همین عملکرد و برنامه را ادامه می دهد

نوروزپور پیرامون عملکرد دولت تدبیر وامید گفت: عملکرد این دولت مشخص است ومسلما چهار سال آینده هم همین عملکرد و برنامه را ادامه می دهد. رویکرد دولت یازدهم برای بهبود وضع اقتصاد روی بحث دیپلماسی اقتصادی بسته شده بود که پیش نیاز آن بحث برجام بود. فارغ از اینکه من در ستاد آقای روحانی هستم یک مسئله ای که واقعا مشکل ما در کشور است این است که ما برای بحث اشتغال، برای رسیدن به اهداف سند چشم انداز، در سند چشم انداز بیست ساله ما باید سالیانه هشت درصد رشد اقتصادی داشته باشیم. ما برای ایجاد این هشت درصد رشد اقتصادی باید سالانه هشتاد میلیارد دلار سرمایه خارجی جذب کنیم. شما نمی توانید با یک سیستم بسته حجم اقتصاد و تولید را افزایش دهید. منابع داخل کشور ما محدود است. شما نمی توانید بگویید تا چه زمانی می خواهم نفت وطلا و منابع طبیعی مان را بفروشم که سرمایه وارد کشور کنم و اقتصاد را وسعت بدهم درنتیجه شما نیازمند سرمایه گذاری خارجی هستید و برای این رشد اقتصادی و این هشتاد میلیارد دلار سرمایه گذاری دولت یازدهم بحث دیپلماسی اقتصادی را پی گرفت.

وی ادامه داد: پیش قدم این موضوع بحث برجام بود. خیلی از سرمایه گذارهای خارجی آمدند و از خیلی از مناطق بازدید کردند. همین یک سال گذشته روی بحث گردشگری که کشور ما یکی از پرپتانسیل ترین کشورهای دنیا در حوزه گردشگری است. برای مثال شهر قزوین یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری دنیا می تواند باشد. از لحاظ مناطق گردشگری اولین شهر دنیاست اما شما در شهر قزوین یک هتل سه ستاره هم پیدا نمی کنید. وقتی این اتفاق می افتد گردشگر به اینجا نمی آید چون ما حداقل های رفاهی را هم برای او ایجاد نکردیم. این برای زمانی است که گردشگر به کشور برسد. وقتی ناوگان حمل و نقل هوایی خراب است و مشکل دارد اصلا گردشگر به ایران نمی رسد که بخواهد بازدید هم بکند. حدود دو هفته پیش اتوبوس گردشگران آلمانی در همین شهر قزوین چپ کرد و سه نفرسان فوت شدند. اگر ناوگان حمل و نقل هوایی و عمومی ما مشکلی نداشته باشد، زیرساخت های گردشگری را در کشور ایجا کنیم از طریق همین گردشگری می توانیم منابعمان را تأمین کنیم، دیگر نیازی به فروش نفت و منابع طبیعی نداریم اما پیش نیاز این است که جذب سرمایه داشته باشیم. جذب سرمایه جز با آرامش سیاسی در کشور اتفاق نمی افتد. جز با اینکه شما صبح که بیدار می شوی نبینی که عده ای از دیوار سفارت بالا رفتند. من خیلی دوست ندارم به حاشیه بروم اما ببینید این واقعیت های دنیای اقتصاد است که سرمایه دار به کشوری که امنیت سیاسی و روانی نداشته باشد نمی آید و سرمایه گذاری نمی کند.
 

نوروز پور با بیان زیر ساخت های گردشگری گفت: ببینید ما دولت های جمهوری اسلامی را نمی توانیم بخش بخش بررسی کنیم. شما دولت آمریکا را نگاه کنید یک دولت می رود دولت بعدی می آید، سیاست های کلی ثابت است، ما تا وقتی به این اتحاد و همدلی نرسیم که بگوییم اداره کشور و مملکت داری مانند یک دو امدادی می ماند. یک دولتی یک چوبی را آورده و رسانده به دولت بعدی باید همان راه را ادامه دهد. ولی در هشت سال آقای احمدی نژاد برنامه های توسعه کلا کنار گذاشته شد و ایشان اصلا به دلخواه خودشان مملکت را اداره می کردند ولی حداقل آقای خاتمی زمانی که دولت را تحویل می داد زیرساخت ها را آماده کرده بود، زیرساخت های پارس جنوبی آماده بود و تحویل دولت آقای احمدی نژاد داد. و ایشان خوب یا بد ، من حتی از حق کاندیداتوری ایشان هم دفاع می کنم، آمدند و کاری را انجام دادند دولت آقای روحانی باید آن کارها را ادامه بدهد حتی اگر آقای روحانی هم انتخاب نشوند (که من فکر می کنم ایشان رأی می آورند) باید زیرساخت ها را برای دولت بعدی آمادده کند ویرانه تحویل ندهد.

وی ادامه داد: جدب سرمایه پروسه زمان بری است و اتفاقات خوبی افتاده است ولی تا شما بخواهید یک هتل را بسازید حداقل حدود سه سال پروژه عمرانی آن طول می کشد تا برسد به جذب سرمایه. ما هنوز در جذب سرمایه مشکل داریم یعنی فردی نمی آید اینجا سرمایه گذاری کند. آقای روحانی گفتند دویست میلیارد دلار پروژه آماده در حوزه نفت و گاز داریم که آماده سرمایه گذاری است. ما در منطقه ویژه پارسیان ده هزار هکتار زمین داریم که قرار است پتروشیمی شود بخش خصوصی داخلی توان ساخت ندارد، دولت هم پول ندارد بسازد. اگر سرمایه گذار خارجی نیاید و سرمایه گذاری نکند که نمی توان آن را ساخت. دورانی که بگوییم اول باید توسعه اقتصادی به وجود بیاید بعد توسعه سیاسی و برعکس گذشته است. توسعه اقتصادی و توسعه سیاسی یک امر در هم تنیده است با هم باید پیش بروند. هم باید امنیت داشت و هم اقتصاد را درست کرد و برعکس.
 

نوروزپور ادامه داد: واقعیت من باز هم نفهمیدم که آقای رئیسی می خواهند چکار کنند؟! ببینید آقای هاشمی شما دانش آموخته دانشگاه امام صادق (علیه السلام) هم هستید و به تعبیر من این دانشگاه اصولا لیبرال های اسلامی تحویل جامعه می دهد. حرف هایی که شما می زنید خیلی رنگ و بوی سرمایه داری می دهد. هر چه خواستم این حرف را به شما نزنم ولی متأسفانه وقتی شما می فرمایید ما قاچاق را قطع کنیم و در داخل بازار مصرف ایجاد بکنیم. این حرف ها، حرف های سرمایه داری ناب است. فارغ از این بحث ها، مسئله آقای روحانی مشخص است. اصلاح نظام مالیاتی واقعا آقای هاشمی جوری صحبت می کنید که من واقعا ناامید می شوم که با عدد و رقم و بحث اقتصادی با شما صحبت کنم چون من  در حوزه اقتصادی سیاسی کار کردم واقعا ناامید می شوم که این بحث را ادامه دهم.

وی افزود: اینکه می فرمایید نظام مالیاتی باید اصلاح شود ما الان در همین دولت هم از بحث مسکن مالیات می گیریم. شما الان اگر بروید در بخش مسکن قرارداد ببندید، بحث مالیات بر خانه های خالی چندین سال است که مطرح است، مجلس باید این را تصویب کند. قانون باید در مجلس تصویب شود. وقتی دولت مصوبه و لایحه می فرستد و مجلس رأی نمی دهد مثل آقای احمدی نژاد از خودش قانون دربیاورد و اجرا کند؟! شما فرمودید قاچاق باید  از بین برود، بله باید از بین برود ولی واقعا یک سری از بحث ها خنده دار است. شما می فرمایید این دولت امنیتی است برود لب مرز کنترل کند، مگر بحث کنترل مرزها دست دولت است؟ شما فکر کردید قاچاق کالا از طریق گمرکات قانونی ما انجام می شود؟ چرا ما خودمان را گول می زنیم؟ طرح شاپرک یک طرح شکست خورده بود، شما در بازار تهران می توانستید برچسب های شاپرک را پیدا کنید و برچسبی 500 تومان بخرید. این طرح شاپرکی بود که دولت آقای احمدی نژاد اجرا کرد. می فرمایید گمرک الکترونیک، در همین دولت پانزده درصد در همین بحث گمرک الکترونیک پیشرفت داشتیم.

نماینده ستاد دانشجویی روحانی اظهار داشت: شما می خواهید گمرک الکترونیک ایجاد بکنید باید زیر ساخت داشته باشید. زیر ساحت این طرح بحث اینترانت ملی است وقتی این زیر ساخت ایجا نکردید چگونه می خواهید بیایید گمرک الکترونیک ایجاد کنید؟! شما برعکس آقای روحانی که چندین سال کار اجرایی کردند و به چم و خم های کارهای اجرایی آشنا هستند. آقای رئیسی نه تا حالا در عمرش کار اجرایی کرده و نه یک قانون مصوب کرده ایشان فقط در قوه قضاییه بودند و در آنجا داشتند کارهای مخصوص به خودشان را انجام می دادند. وقتی این مسائل را نمی دانند، می گویند ما باید گمرکات الکترونیک ایجاد کنیم. گمرک الکترونیک زیرساخت و اینترانت می خواهد، بحث پشتیبانی ماهواره ای می خواهد اینگونه نیست که شب بخوابیم صبح بیدار شویم و گمرک الکترونیک ایجاد کنیم. بحث قاچاق از گمرک قانونی ما صورت نمی گیرد که شما می خواهید با گمرکات الکترونیک کنترلش کنید. بحث اسکله های غیرمجاز هم نفرمودید که رویکرد آقای رئیسی در مقابله با اینها چه کند؟ خودمان را گول نزنیم قاچاق سیگار از طریق کوله بر انجام نمی شود که ما برخورد بکنیم. در این بخش با شما موافقم که با کوله بر نباید برخورد کرد. حتی با کسی که از افغانستان تریاک و مواد وارد می کند نباید برخورد کرد شما ببینید چه کسانی نمی گذارند کردستان، کرمانشاه، زاهدان توسعه پیدا بکند؟ چه کسانی نمی گذارند در سیستان و بلوچستان امنیت ایجاد شود و سرمایه گذاری خارجی صورت بگیرد؟ چه کسانی مقابل کریدور شمال جنوب ایستادند که ایجاد نشود؟
 

وی اظهار داشت:ما یک حجم عظیمی از سرمایه گذاری خارجی را می توانستیم در چابهار جذب کنیم، چه کسانی مانع شدند؟ آیا دولت تدبیر و امید مانع شد یا همان قدرت های غیرشفافی که در کشور ما هستند مانع شدند؟ آقای هاشمی شما و آقای رئیسی و حتی آقای قالیباف روی هوا حرف می زنید. آقای رئیسی حتی حجم تولیدات پتروشیمی در کشور را نمی داند و می خواهد برای ما کشورداری کند. مملکت داری با شعر و شعار نیست. من به دولت آقای روحانی نقد داشته باشم، نقدهایم خیلی جدی تر از نقدهای شماست، چون نقدهای من بنیادی است و سر حب و بغض های حزبی و گروهی من نیست. متأسفانه ما ابتذال طرف اصول گرا را داریم که پشت آقای رئیسی قرار گرفته و آن همه نیروهای شاخص اصول گرایی که ما داشتیم امروز پشت آقای رئیسی ای جمع شده که تا حالا سابقه نداشته یک صندلی تولید بکند. این ابتذال جریان اصول گرایی است. من برای دولت آقای احمدی نژاد و تیمشان باز احترام بیشتری قائلم، چون حداقل آقای احمدی نژاد و اطرافیانش یک سری کارها کردند، افتضاح هم کار کردند ولی کار کردند. عدد و رقم را متوجه می شوند که بتوانند تغییر دهند و دروغ را به خورد مردم بدهند. حتی آقای رئیسی این هنر را هم ندارند که به مردم دروغ درست تحویل بدهند.
 
درصد تورم از سال 92 تا 96 بر اساس آمار بانک جهانی کاهش یافته است

نوروزپوردر جواب مجری برنامه که از وی خواست یک مثال یا نمونه عینی بگویید که مثلا رئیسی در این زمینه آماری که داده آمار کذبی بوده اظهار داشت:: در خصوص بحث تورمی که آقای هاشمی ابتدای فرمایشاتشان اشاره کردند. ایشان می گویند نفدینگی افزایش پیدا کرده و تورم ثابت بوده است. آقای هاشمی ما اصلا به آمار بانک مرکزی و مرکز آمار کار نداریم. آمارهای بانک جهانی و صندوق بین المللی پول را که قبول دارید؟! درصد تورم از سال 92 تا 96 بر اساس آمار بانک جهانی کاهش یافته است.تورم کجا ثابت بوده است؟ این آمار را از کجا می آورید؟ رتبه جهانی کسب و کار که صندوق بین المللی پول می دهد که کشورها را از لحاظ آمادگیشان برای سرمایه گذاری با آن معیار می سنجد.با توجه به این آمارها یعنی رتبه جهانی کسب و کار کشورمان بهبود پیدا کرده است. میزان سرمایه در گردش، شما می فرمایید نقدینگی افزایش پیدا کرده، تورم چون ثابت بوده نهایتا این است که مردم رفتند در حوزه مسکن سرمایه گذاری کردند.اگر این آمار نیست، آقای هاشمی بفرمایید چه آماری است؟ من با منبع می گویم. این ها واقعیت هاست، آمارهاست. می خواهیم با عدد و رقم صحبت نکنیم و مثل شما روی هوا بحث کنیم که بله باید مالیات گرفته شود، نظام مالیاتی ایجاد بشود واقعا شما متوجه نیستید که ایجاد نظام مالیاتی در این کشور چه مشکلاتی دارد؟ چه زیرساخت هایی را می طلبد؟ ببینید دوستان کسی که می خواهد یک شبه کشور را تبدیل به بهشت کند دروغگو است. اگر وابسته به حزب و گروه من هم باشد دروغگوست، وابسته به اصول گرایی هم باشد دروغگوست.
 
آقای روحانی گفته ما برنامه صد روزه داریم. بله دولت برنامه یک روزه و یک ساعته هم دارد

وی در پایان افزود: آقای روحانی گفته ما برنامه صد روزه داریم. بله دولت برنامه یک روزه و یک ساعته هم دارد. رئیس جمهور باید برنامه داشته باشد. پلان چهارساله و ویژِن هشت ساله داشته باشد. این ها یک سری واقعیت هاست. ما آمار داریم. آمار مرکز آماری که رئیسش هم تغییری نکرده است. من آمارهای تا سال 94 را خواندم که وضعیت بهبود پیدا کرده است. دولت تدبیر و امید آمده یک ویرانه ای را تحویل گرفته و به این وضع موجود تبدیل کرده است. شما می خواهید تغییرش بدهید برنامه و راهکار اراده دهید. من نمی دانم جناح اصول گرا چه فکری کرده و آقای رئیسی را به میدان آورده است. ایشان نه برنامه دارند، نه عدد و رقم و تولید اشتغال را می دانند چیست، نه سرمایه را متوجه می شود، نه در حوزه هسته ای و دیپلماسی تخصص دارد. من هیچ مؤلفه مثبتی در ایشان نمی بینم. واقعا یک سری از موؤلفه های آقای قالیباف خیلی از آقای رئیسی بهتر است. باز آقای قالیباف هشت سال در شهرداری کار اجرایی کرده است ولی آقای رئیسی واقعا کوچکترین سابقه اجرایی ندارد.

 
 
Share
* نام:
ایمیل:
* نظر:

پربازدیدترین ها
پربحث ترین ها
آخرین مطالب


صفحه اصلی | تماس با ما | آرشیو | جستجو | پیوندها | لیست نظرات | درباره ما | نظرسنجی | RSS | ایمیل | نسخه موبایل
طراحی و تولید: مؤسسه احرار اندیشه